10 gün önceden randevu almak gerekiyor

0
415

Samsun’un Havza, Kavak ve Ladik ilçesindeki “kaz asma” tesislerinde yapılan yöresel yemek tiride vatandaşlardan yoğun talep geliyor.

Kaz etinden yapılan ve türkülerde adı geçen tirit, Havza, Kavak ve Ladik ilçelerinde hemşehri derneklerinin düzenlendiği “tirit gecelerinde” vatandaşları bir araya getirirken, kış aylarında hizmet veren tesislerde bu lezzeti tatmak isteyenler için tirit hazırlanıyor.

Havza’daki tesislerde odun ateşinin önüne asılan kazlar, iki saatte pişiriliyor ve kazdan akan yağa bandırılan yufka parçaları, bulgur pilavı ve kaz etiyle konuklara ikram ediliyor. İşletmelerde 180 ile 200 lira arasında hazırlanan tirit, uzun kış gecelerinde dost sohbetlerine tat katıyor.

Kaz asma usulüyle tirit pişirilen tesisin sahibi Ali Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektriğin, televizyonun olmadığı yıllarda uzun kış gecelerinde sohbet ortamları oluşturmak ve zaman geçirmek için evlerde yapılan özel bacalara asılarak hazırlanan tiridi günümüzde aynı yöntemle pişirerek müşterilerine sunduklarını söyledi.

Tirit için bir kazın 4 kilogram civarında olması gerektiğini belirten Uysal, şu değerlendirmede bulundu:

“Tirit ortalama iki saatte pişiyor. Günde bu şekilde 6 – 7 kaz pişirebiliyoruz. Allah’a şükürler olsun talep var. Merzifon, Samsun, Çorum, Amasya ve Ankara’dan misafirlerimiz geliyor. İki saatte pişen kazın yağı ile bulgur pilavı hazırlıyoruz. Yaktığımız yağa yufkaları bandırıyoruz, tepsinin etrafına döşüyoruz, ortasına eti koyuyoruz. Özelliği odun ateşinde pişmesi. İki saat kaz odun ateşinin önünde dönerek pişiyor.”

– 10 gün önceden randevu alınıyor

Kazın hazırlanması ve pişirilmesi zaman aldığı için randevu ile müşterilere hizmet verebildiklerini anlatan Uysal, “Son yıllarda tiride olan ilgi arttı. Çevre illerden müşterilerimiz var. Hazırlanması zaman aldığı için önceden randevu alıyoruz. Müşterilerimizin bize 10 gün önceden haber vermesini istiyoruz” diye konuştu.

Uysal, bir sezonda 500 – 600 kaz sattıklarını sözlerine ekledi.

Müşterilerden Ahmet Demircan ise tiridin Havza ve bölgesinin yöresel yemeği olduğunu belirterek, ” Tiridimizin esas özelliği muhabbettir. Dostlar arkadaşlar bir araya gelir muhabbet ederiz. Tiridimiz buna bir sebeptir” ifadesinde bulundu.

Amasya’dan tirit yemeye geldiğini söyleyen Akın Ertan ise “Arkadaşların tavsiyesi üzerine buraya geldim. Çok memnun kaldım. Beklediğimden daha iyi” sözlerine yer verdi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here