300 yıllık tarihi konak restorasyon bekliyor

0
280

Kastamonu’nun Hanönü ilçesine bağlı Yenice köyünde bulunan ve yaklaşık 300 yıllık tarihi bulunan Hüseyin Bey Konağı’nın onarılarak turizme hizmet etmesi isteniyor.

Yenice köyü muhtarı Kazım Zorbozan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyün ilk yerleşim alanlarında olan ve yaklaşık 300 yıllık olduğu tahmin edilen Hüseyin Bey Konağı’nın 250 metrekare alan içerisinde 2 katlı olduğunu kaydetti.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde bölgenin en köklü ailelerinden Hacı Ahmetoğulları’ndan Hüseyin Bey tarafından yaptırılan konağın ayakta kaldığını anlatan Zorbozan, bugüne kadar aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle onarılamayan konağın mirasçıları arasındaki uzlaşmanın ardından Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından tescil edildiğini söyledi.

İkinci derecede korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmesinin ardından köy muhtarlığı ve Yenice Köyü Çevre Güzelleştirme Derneği ile konağın restorasyonu için ilgili kurumlara dilekçe verdiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını dile getiren Zorbozan, “Tarihi konağın çatısı, duvarları, pencereleri yıkılmış durumda. Bu haliyle çevreden geçenlere de zarar verebilir. Tarihi konağın bir an önce restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Hüseyin Bey Konağı’nın mirasçılarından Hüseyin Özsoy ise dedelerinin Osmanlı İmparatorluğu zamanında Karamanoğullarından geldiğini ve buraya yerleştiklerini söyledi.

Kendilerine miras kalan 2 katlı konakta 7 oda bulunduğunu bildiren Özsoy, “Odaların birinin tavanında işleme ve süslemeler mevcut. Ağaç süslemeleri hala güzelliğini koruyor. Konağın onarılması şartıyla kişi ya da kurumlara devredilebilir. Kastamonu mimarisinin örneklerinden biri olduğu göz önüne alınarak yapının restoresinin yapılması ve gelecek nesillere taşınmasını umuyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here