500 yıllık direniş

0
360

Rize”nin Ardeşen ilçesinde, geçen pazar günü aniden bastıran ve bir saat süren sağanak yağmurla dağlardan gelen sel suları Tunca Vadisi’ndeki Eskiarmutluk ve Beyazsu mecralarındaki köprüleri yıktı, yollarda hasara neden oldu. İki günden bu yana ulaşım sağlanamayan Eskiamutluk’a 10 yıl önce yapılan köprü sel sularıyla yıkılırken hemen yanındaki 500 yıllık tarihi taş köprüye ise bir şey olmadı. Yıkılan köprüler ve bozulan yollar nedeniyle çay toplamaktan dönen köylülerden mahsur kalanlar oldu.

RİZELİLER ARAÇLARINDA MAHSUR KALDI

Ardeşen’de, 16 Ağustos Pazar günü saat 14.00 sıralarında aniden bastıran ve 1 saat süren sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Hafta sonunun fırsat bilip, yaylalara çıkanlar ile çay toplamaktan dönen köylüler çöken yol ve köprüler nedeniyle araçlarında mahsur kaldı. Tunca Milli Park Bölgesi’ni geçip, Beyazsu Mecrası’na ulaşan 4 araçtaki köylüler, sel sularının kapladığı menfez üzerinden geçmek üzereyken ilerilerindeki yolun yarısının aniden çökmesi nedeniyle büyük bir tehlike atlattı. Yağmurun etkisini arttırmasıyla yolun diğer bölümü ile yoldaki köprü de dağdan inen sel sularıyla yıkıldı. Köylüler, araçlarını geri çekerek güvenli bölgeye park etti. Yolda kalan araçlardakiler bölgedeki evlerde misafir edildi. Misafir kalmak istemeyenler ise Karadeniz usulü yöntemlerle kayalar üzerine uzattıkları merdivenlerle tehlikeyi göze alarak karşı geçerek yollarına yaya olarak devam etti.

500 YILLIK TAŞ KÖPRÜYE BİR ŞEY OLMADI

Beyazsu Mecrası’nı hasarsız geçen araçlar ise bu kez 2 kilometre ilerdeki Eskiarmutluk’ta büyük facianın eşiğinden döndü. Bu bölgede de yağmurla gelen sel 10 yıl önce yapılan köprü ile birlikte altındaki menfez ve istinat duvarını yıkarak 3-4 metrelik büyük bir yarık oluşturdu. Yol kenarına park etmiş bir araç sel sularına kapılarak dere yatağına sürüklenirken 500 yıl önce yapılan taş köprü ise ayakta kalmayı başardı. Beyazsu ile Eskiarmutluk mezraları arasındaki iki yıkık köprü arasında kalan sürücüler, geceyi araçlarında geçirdi. Köylülerin, mağduriyeti halen sürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here