7. Geleneksel Formulaz Tahta Araba Şenliği

0
325

Ardeşen ilçesinde düzenlenen 7. Geleneksel Formulaz Tahta Araba Şenliği’ndeki yarışlar renkli görüntülere sahne oldu.

Ardeşen’e bağlı Tunca beldesinde Belediye Başkanlığı ile Redbull tarafından düzenlenen ve Formula-1 yarışlarına atıfta bulunularak “Formula giderse Formulaz gelir” sloganıyla yapılan şenliğe, yarışçılar kendi tasarımları olan 64 ilginç tahta araba ile katıldı.

Yarışa katılan arabaların görevlilerce yarışlar için uygun olup olmadığının tek tek kontrol edilmesi sonrası düzenlenen yarışlar, beşer kişiden oluşan gruplar halinde bin 600 metrelik parkurda gerçekleştirildi.

Yarış öncesi sporcular Kenan Sofuoğlu’nun 4 aylık oğlu Hamza’nın vefatı nedeniyle “Acın acımızdır şampiyon” yazılı pankart açtı.

Start bayrağının sallanmasıyla yarışa başlayan ilk grupta yaşı 40’ın üstünde olanlar yarıştı. Sürücülerin zaman zaman tehlikeli anlar yaşadığı yarışlarda, bazı tahta arabaların tekerleği kırılırken bazı arabalar da devrildi. Tekerleği kırılan tahta arabaları kullanan yarışmacılar yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Bazı yarışmacıların ise arabalarını ellerine alıp koşarak yarışı tamamlamaya çalışması çevredekilerin gülüşmesine yol açtı. Yarışma sırasında bazı kişilerin hafif şekilde yaralandığı görüldü.

Şenlikte, milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu ve rallici Yiğit Timur kendileri için özel olarak hazırlanan tahta arabayı kullandı. Timur ve Razgatlıoğlu dizlik ve kask takarak yörede “kara lastik” olarak adlandırılan lastik ayakkabıları giydi.

Razgatlıoğlu, yarışta grubunu birinci bitirmeyi başardı. Timur ise yarışma esnasında hafif şekilde yaralandı. Bileği burkulan Timur’a sağlık ekipleri müdahale etti.

– “En keskin viraj 53 metre geride”

Geçmişte yapılan tahta araba yarışlarında yaşanan kazalar nedeniyle yarışlarda güvenlik önlemleri artırıldı. Bu çerçevede yarış pistinin uçurum bölümleri kenarında saman balyalarıyla tedbir alındı. Lastik ayakkabı ve kıl çorap giydikleri gözlenen yarışmacılar, olası kazalara karşı kask, kolluk ve dizlik taktı.

Yarışların yapıldığı parkur kenarına asılan “Dikkat tahta araba çıkabilir”, “Uçuruma düşmek yasaktır”, “Sollama yapmak yasaktır”, “En keskin viraj 53 metre geride” tabelaları dikkati çekti.

Yarışlarda olası kazalardaki yaralanmalara müdahale edecek sağlık ekipleri ile jandarma ekipleri de parkur çevresinde önlem aldı. Yaşanan küçük çaplı kazalarda hafif yaralananlara sağlık ekiplerince müdahale edildi.

Şenlikteki yarışlarda dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here