7,2 milyon liralık ambalaj fabrikası kurulacak

0
290

Sungurlu Organize Sanayi Bölgesine (OSB) 7,2 milyon lira yatırımla karton ambalaj fabrikası kurulacak.

Bir şirketin ortaklarından Mehmet Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sungurlu OSB’ye fabrika kurmak için hafriyat çalışmalarına başladıklarını söyledi. Hafriyat çalışmalarının tamamlanmasının ardından fabrikanın temelini gelecek yıl nisan ayında atacaklarını bildiren Çınar, fabrikanın 7,2 milyon liraya mal olacağını kaydetti.

Firma merkezinin Bursa’da olduğunu belirten Çınar, Sungurlu’ya kuracakları fabrikada unlu mamuller ve balıkçılık sektörü için ambalaj üreteceklerini dile getirdi. Ürünlerini başta yurt içi firmalar olmak üzere yurt dışına da satacaklarına işaret eden Çınar, “Sungurlu’daki fabrikada üretilen ürünleri Belçika’da faaliyet gösteren firmamız ile Avrupa ülkelerine, Türkiye’deki firmamız aracılığıyla da Ortadoğu başta olmak üzere Balkan ülkelerine ihraç edeceğiz” dedi.

İlk etapta 6 bin metrekare kapalı alana kuracakları fabrikada 25 kişi istihdam edeceklerini açıklayan Çınar, ikinci ve üçüncü etapların devreye sokulmasıyla çalışan sayısının 100’ü geçeceğini vurguladı.

İlk yıl 500 tonluk bir üretim planladıklarını, 5 yıl içerisinde üretimlerini 5 bin tona yükseltmeyi hedeflediklerini bildiren Çınar, şunları kaydetti:

“Sungurlu’nun gerek Karadeniz’in önemli limanı olan Samsun Limanı’na gerekse başkent Ankara’ya yakın olması bizim gibi firmalar için bir avantaj. Fabrikamızı Sungurlu’ya kurmamızdaki en önemli etkenlerden biri de hammaddeye yakın olmamız. Sungurlu ilçesinde gerçekten kaliteli üretim yapan kağıt ve karton fabrikaları mevcut. Fabrika kurma kararı almadan önce fizibilite çalışmaları sırasında bu fabrikalarımızın yetkilileriyle görüşerek fikir aldık. Bizleri çok sıcak bir şekilde karşılayan yetkililer hammadde konusunda gerekli desteği vereceklerini belirtti.”

Türkiye’de “merdivenaltı” birçok firma bulunduğu söyleyen Çınar, “Faaliyet gösterdiğimiz sektörde ürettiğimiz ambalajlar gıda sektöründe kullanılmakta ve direkt insan sağlığına etki edebilmektedir. Firma olarak hijyen konusunun üzerinde titizlikle duruyoruz. Sungurlu’da bulunan kağıt ve karton fabrikalarını inceledik, gerçekten kaliteli ve doğal üretim yaptıklarını gördük. Bu tarz firmaların çoğalması bizim gibi firmalar için oldukça önem arz etmekte” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here