Albayrak ve Soylu, yeni yıla maden ocağında girdi

0
274

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yeni yılı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağındaki işçilerle beraber karşıladı.

Bakan Albayrak ile Soylu, Kozlu ilçesindeki TTK Kozlu Müessese Müdürlüğüne ait kömür ocağına girmek için işçi kıyafetlerini giyerek, gaz maskesi, baret ve madenci feneri gibi ekipmanları da yanlarına aldı. İki bakan, kişisel koruyucuların nasıl ve hangi durumlarda kullanıldığına yönelik kurum yetkililerince bilgilendirildi.

Berat Albayrak ile Süleyman Soylu, işçi asansörüyle beraberindeki AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar, TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, bakanlık bürokratları, kurum yetkilileriyle eksi 425 koduna indi.

“Fayton” vagon sistemiyle yaklaşık 2,5 kilometre ilerideki galeriye giden Albayrak ve Soylu ile beraberindekiler, yaklaşık 500 metre yürüyerek üretim yapılan kömür damarında incelemelerde bulundu.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Albayrak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, işçilerin kömür çıkarma işlemine katıldı.

Bakan Albayrak ve Soylu, daha sonra yürüyerek başka bir galeriye geçerek, madende hazırlanan sofrada madencilerle yemek yedi. Albayrak ve Soylu, yemeğin ardından, maden işçileriyle sohbet etti.

GMİS Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak, burada yaptığı konuşmada, maden işçileri için Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunduklarını belirterek, resmi kayıtları göre yaklaşık 5 bin maden şehidi bulunduğunu bildirdi.

Maden işçisinin ülke kalkınması için canlarını feda ettiğini ifade eden Kolçak, “Kurumun 14 bin 500 olan norm kadromuzun tamamlanmasını istiyoruz. Sizlerinde Zonguldak adına elinizi taşın altına koyarak desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Bunun üzerine Bakan Albayrak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne kadar terör de dahil olmak üzere binlerce şehit verildiğini belirterek, dua okunmasını istedi.

– “Sonunda bu iş feraha erecek”

Bu arada GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu’nun, maden işçisinin terörle mücadele için maaşlarını verebileceklerini aktarması üzerine Bakan Albayrak, terörün kökü kazınana kadar mücadelenin devam edeceğini kaydetti.

“Güneydoğu’daki operasyonlar çok güçlü gidiyor” diyen Berat Albayrak, şöyle konuştu:

“Hatırlarsanız 1993’te Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Güneydoğu’da PKK belasıyla mücadele etmek için bir tank bile cepheye sürememişti. Hatırlayan var mı? İzin vermedikleri için cepheye süremedik. Niyeymiş? Çünkü PKK terör örgütü değilmiş. Bugün Türkiye Cumhuriyeti öyle bir noktadaki, kendi tankını, tüfeğini, helikopterini, uydusunu ve insansız hava cihazıyla sınır ötesi, üstü ve memleketin içerisinde her noktayı didik didik ederek ama eski Türkiye değil, sivil masum vatandaşı ayırarak titiz, yavaş ve etkili bir şekilde netice alacak çalışma yapıyor. Bu konuda hiçbir şekilde geri adım atılmayacak. Sizin maaşlarınızı vermenize gerek yok. Sizin burada sarf ettiğiniz mücadele, alın teri bu ülkenin kendi yerli zenginliklerini ortaya koyma mücadelesi her şeye şayan. Devletimiz eskisinden daha güçlü. Maddi, askeri ve ekonomik olarak da güçlü. Bunun sonunu getirecek. Biraz sabredeceğiz. Biraz sürecek. Sonunda bu iş feraha erecek.”

– “Türkiye iyi bir istikamettedir”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu da maden işçisinin emrine amade olduklarını vurgulayarak, “Türkiye’yi yaklaşık 3-4 yıldır gittiği istikametten döndürülmeye çalıştılar. Başaramadılar. Bugün Güneydoğu’da da aynısını yapmaya çalışıyorlar. Onu da başaramayacaklar. Buradaki dualar ve azim, attığınız her adım, çıkardığınız kömür inancın sonucudur. Hiç endişeniz olmasın. Türkiye iyi bir istikamettedir. Türkiye hedeflerine de Allah’ın izniyle ve bu milletin gayretiyle ulaşacaktır. Biz dünyadaki 10 büyük devletten biri olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Daha sonra GMİS Genel Başkanı Demirci, Bakan Albayrak ve Soylu’ya madenci heykeli hediye etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here