Amasya Yedi Kuğular Kuş Cenneti

0
2715

Amasyada Yedikır Barajı etrafında bulunan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Suluova İlçesine 10 km mesafededir. 1979 yılında inşaatına başlanmış, 1989 yılında SİT alanı olarak ilan edilmiştir. turizm açısından önemli bir noktadır.

1

817 hektarlık bir alanı kapsayan kuş cenneti aynı zamanda Türkiye’nin ise en önemli kuş alanları arasında 57. sıradadır. Kuşların göç yolu üzerinde olan göl kış aylarında kuşların doğal yaşam alanıdır. 34 çeşit kuş türü tespit edilmiş olup çevresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

3

Kültür Bakanlığı Kayseri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 17.08.1989 gün ve 489 sayılı kararı ile 1.Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir.

5
Buraya geldiğinizde hem huzurlu bir doğa ortamı hem de birçok hayvan türü sizleri bekliyor olacak. Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde kuğular, yaban kazları, yaban ördekleri, angutlar ve karabataklar görebilirsiniz. Şehrin cennet köşelerinden biri olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti’ni ziyaret etmek ruhunuza kesinlikle iyi gelecek bir yolculuk olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here