Anadolu’nun ilk “dolma kalesi” ziyaretçilerini bekliyor

0
264

Roma İmparatoru Julius Sezar’ın Basforos Kralı 2. Pharnake’ye karşı zafer kazanarak, dünyaca ünlü ”Veni, vidi, vici (geldim, gördüm, yendim)” sözünü söylediği rivayet edilen Zile Kalesi, Anadolu’nun zemini doldurularak yapılmış ilk “dolma kalesi” olma özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zile Kalesi’nin Anadolu’daki en güzel kalelerden biri olduğunu belirtti.

İlçenin geçmişte büyük bir ovalık olduğunu anlatan Vidinel, “4 bin yıl önce Ninova melikesi Semiras tarafından talimatlar veriliyor. Zile’nin çevresindeki tepeler o zamanki iş makineleri ile yontuluyor. Binlerce insan çalışıyor. Atlı arabalarla, develerin çektiği arabalarla çıkarılan taşlar, topraklar ilçenin ortasına getirilip boşaltılıyor” dedi.

Taşlar ve toprakların boşaltılmasıyla Zile’nin ortasında bir yükseltinin oluşturulduğunu kaydeden Vidinel, “Bu işler yıllarca sürmüş. Belli bir zaman sonra arzulanan tepe oluşunca Romalılar döneminde bu alanın üzerine kale yapılmış. Romalılar bu yükseltinin yanlarını duvarlarla çevirmişler. Böylece bugünkü kale etrafı oluşmuş” diye konuştu.

– “İncelemeye ve görülmeye değer”

Zile Kalesi’nin tarihte Roma İmparatoru Julius Sezar’ın Basforos Kralı 2. Pharnake’ye karşı zafer kazanarak, dünyaca ünlü ”Veni, vidi, vici (geldim, gördüm, yendim)” sözünü söyledi yer olduğunu belirten Vidinel, kalenin doldurularak yapılmasının da ayrıca bir önemi olduğunu vurguladı. Vidinel, “Anadolu’nun ilk dolma kalesi, Zile Kalesi’dir. Tarihçilerimiz söyler. Ancak son dolma kalenin hangisi olduğunu bilmiyoruz. Kalemiz mutlaka incelenmeye ve görülmeye değer. Tarih, kültür turizmine meyilli insanlarımızı ilçemize böyle güzelliği görmeye davet ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here