Arılar ‘bal mesaisi’ne başladı

0
205

Bursa İli Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Selami Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baharın gelmesiyle arıların bal mesailerine yeniden başladığını belirterek “Arılar salkım yaparak soğuktan korunmak için kış uykusuna yatar ancak diğer canlılar gibi uyku haline geçmez. Sürekli uyanık, canlı dururlar ve az da olsa enerji harcar. Baharın gelmesiyle uyanıp salkımı bozan arılar, bal üretimine başladı.” diye konuştu.

“Balda, geçtiğimiz yıla eş değer bir üretim bekliyoruz”
Geçen sene, arıcıların, bal üretiminde ve arılı kovan varlığı bakımından Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırdığını aktaran Sezgin, “Geçtiğimiz yıl 103 bin ton bal üretimi yapıldı ve 6 milyon civarında arılı kovan varlığına erişildi. Bal verimi ve diğer arı ürünlerinde (polen, propolis, arı sütü, oğul arı) üretim birçok faktöre bağlı olmasına rağmen 2016 yılında da 2015 yılına eş değer bir üretim bekliyoruz. 2016 yılının ilk üç ayı bu beklentimizi destekliyor”şeklinde konuştu.

Sezgin, ülke genelinde yaklaşık 60 bin ailenin bu sektörden geçimini sağladığına dikkati çekerek arıcıların başka türlü toplanması veya değerlendirilmesi mümkün olmayan ürünler elde ederek ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını vurguladı.

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here