Artvin Barajı ve HES hizmete girdi

0
253

Artvin’de, Çoruh Nehri’nin ana kolu üzerinde bulunan 10 baraj ve hidroelektrik santrali (HES) projelerinden biri olan ve yaklaşık 5 yılda yapımı tamamlanan Artvin Barajı ve HES, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle 99 baraj ve HES’in açılışını yaptığı toplu açılış töreni kapsamında hizmete alındı.
Vali Kemal Cirit, törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a barajla ilgili bilgi aktararak, “Barajımız yaklaşık 1,5 milyar lira harcanarak 5 yılda tamamlandı. Yıllık 350 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayan bir projedir. Artvin Barajı ve HES’in, ülke ekonomimize yılda 250 milyon lira katkısı olacak” dedi.
Artvin Barajı ile birlikte hizmete giren barajların ülkeye hayırlı olmasını dileyen ve Doğuş Enerji Grubu’na teşekkür eden Vali Cirit, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla butona basarak açılışı gerçekleştirdi.
Törene, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, DSİ Artvin Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Doğuş Enerji Gurubu Müdür Yardımcısı Filiz Soydan, Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Kayhan Uyaroğlu, diğer ilgililer ve davetliler katıldı.
– Çoruh Nehri’nin dördüncü gerdanlığı
Doğuş İnşaat ve Ticaret AŞ tarafından 7 Aralık 2010’da temeli atılan ve 5 yılda yapımı tamamlanan Artvin Barajı ve HES, TBMM 75. Yıl Muratlı, Borçka ve Deriner barajlarından sonra il sınırlarında Çoruh Nehri’nin dördüncü gerdanlığı oldu.
Orta Çoruh Havzası’nda ve Çoruh Nehri üzerinde yer alan Artvin Barajı ve HES, 332 megavat kurulu gücü, yıllık 1 milyar 26 kilovatsaat yıllık enerji ile yaklaşık 350 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede.
Temelden itibaren 180 metre yüksekliğe sahip olan Artvin Barajı ve HES inşaatı yaklaşık 1 milyar 486 milyon liraya mal oldu.
Yusufeli ilçesine bağlı Narlık ve Zeytincik köyleri sınırları içerisinde inşa edilen baraj, yaklaşık 3 ay önce su tutmaya başladı. Dere yatağından 135 metre, temelden ise 180 metre yüksekliğe sahip olan beton ağırlık tipindeki baraj, 2 üniteden oluşuyor.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here