Artvin yaralarını sarıyor

0
305

Artvin Valisi Kemal Cirit, 11-12 Kasım’da etkili yağışın ardından sel ve heyelan meydana gelen Murgul ve Borçka ilçesinde inceleme yaptı.

Yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Cirit, sel ve heyelan nedeniyle 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 15 kişinin de hastanelerde tedavi altına alındığını anımsattı.

Cirit, 3 ay önce de Hopa’da afet yaşandığını belirterek, “Artvin ve bölgemiz maalesef afetlerle anılır oldu. Bu şekilde tanınmak istemiyoruz fakat maalesef doğal afetler nedeniyle bu tür yüzleşmelerle karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

Kentte 180 iş makinesi ve 500 personelle afetin verdiği zararları gidermek için çalışma yürütüldüğünü vurgulayan Cirit, 13 köyün yolunun açılamadığını, afetten Murgul ilçesinin de yoğun olarak etkilendiğini söyledi. Murgul’la karayolu bağlantısının sabah saatlerinde kontrollü geçiş yapılacak şekilde sağlandığını dile getiren Cirit, Murgul ilçe merkezi ve bazı köylere elektrik verildiğini ancak Borçka’da hala elektrik sağlanamayan köylerin bulunduğunu ifade etti.

Cirit, afetin hemen hemen her ilçeyi ve köyü etkilediğine dikkati çekerek, şunları belirtti:

“Şavşat’la bağlantımız yok. Ardanuç’la bu sabah itibariyle tekrar irtibat kurduk. Yusufeli ilçemizle de bu sabah bağlantı kurduk. Yamaç akıntıları yer yer devam etmekte. Hem Karayolları hem de İl Özel İdare ekiplerimiz alanda çalışmalarını sürdürüyor. Borçka’da 80’i aşkın binayı boşalttık. 100’ü aşkın aile çeşitli yerlere yerleştirildi. Vatandaşlarımızı kamudaki alanlara ve özel sektörlere ait yerlere yerleştirme işlemlerimiz devam ediyor. Mahalle içlerindeki yoğun çamurun bir an önce temizlenmesi lazım. Ulaşılamayan köylere de ivedi şekilde ulaşmamız gerekiyor. Onun için özellikle temizlik araçlarına ihtiyacımız var. Temiz suya da ihtiyacımız var. Henüz herhangi bir yardım kampanyası açmadık ama komşu il ve ilçelerden gelebilecek yardımlara da ‘Yok’ demeyiz. Trabzon Büyükşehir Belediyemiz ve bir çok belediyemizin destekleri devam ediyor. Trabzon, Erzurum, Giresun ve Ordu’dan AKUT ekipleri de burada görev alıyor.”

Yaraları sarmak için hızlı bir çalışma yürüttüklerine işaret eden Cirit, “Dün 500 bin liralık kaynak tarafımıza aktarıldı. Bundan sonra daha çok kaynak aktarılacak ve yaraları saracağız. Hem zarar ziyan tespiti hem de hasar tespitinde birçok ekibin çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlarımız, Borçka Belediyesinde oluşturulan kriz merkezine durumlarıyla ilgili başvuru yapabilirler” dedi.

Cirit, Sahil Güvenlik Komutanlığına ait helikopterin Hopa’da hazır bekletildiğini, hava nakil aracının hasta nakilleri ve bir çok konuda hizmet vermeye hazır olduğunu dile getirerek, “Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsun. Mutlaka her yere ulaşacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Vali Cirit, vatandaşlardan yamaçlardan devam eden akıntı dolayısıyla, elzem olmaması halinde kontrollü ulaşımın sağlandığı Hopa-Artvin arasındaki yolu kullanmamalarını istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here