Asak’tan balıkçılara av uyarısı

0
226

Sinop Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Asak, denizlerde 15 Nisan’da başlayan av yasağına tüm balıkçıların uyması gerektiğini belirtti.

Asak, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu dönemlerde balıkların yumurta bırakmak için kıyıya ve sığ sulara yanaştığını söyledi.

Kıyıya yanaşan balıkların avcıların hedefi haline geldiğini ifade eden Asak, şöyle konuştu:

“Sürdürülebilir su ürünleri ve stoklarımızı korumak için her zamankinden daha hassas olmalıyız. Müdürlüğümüz tarafından av araçları ve avlanma yöntemleri başta olmak üzere, avlanan balık türlerinin boy, avlanma zamanı, avlanma yerleri ve balıkçıların yükümlülükleri ile uyulması gereken kurallara ilişkin düzenlemelerin denetimini titizlikte yürütülmektedir. Ayrıca mevcut su ürünleri stoklarımızın gelecek nesillere ulaştırılması, denizlerimizde ki su ürünlerinin tüketilmeden avlanması, işlenmesi ve değerlendirilmesi için denetim ekiplerimiz, zaman kavramı gözetilmeksizin sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmaktadır. Balıkçılarımız ve halkımızın da duyarlı olması, kurallara uyması, uymayanları da uyarmaları büyük önem taşımaktadır.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here