Aşırı kar fındık bahçelerine zarar veriyor

0
250

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, aşırı yağan karın fındık bahçelerinde hasara yol açtığını söyledi.

Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Giresun ve yöresinde 30 Aralık 2015-2 Ocak 2016 tarihlerinde kar yağışının etkili olduğunu anımsattı.

Kar kalınlığının sahil kesimlerde 50 santimetreyi, yükseklerde ise 1,5 metreyi aştığını belirten Yaman, son yılların en şiddetli kar yağışının bölgede etkili olduğuna dikkati çekti.

Yaman, aşırı yağan karın fındık bahçelerinde hasara yol açtığını belirterek, “İki gündür üreticilerimizden yoğun şikayet alıyoruz. Biz de bazı bahçelerde incelemeler yaptık. Kırılmaların yaşandığını gözlemledik ancak hasarların boyutu hakkında şimdiden bir şey söylemek doğru olmaz. Havaların düzelmesi ve karların tamamen erimesinin ardından bir komisyon kurarak bahçelerde tespitler yapacağız. Hasarın boyutunu araştırarak rapor hazırlayacağız. Bahçelerde çok ciddi oranda hasarlar oluştuğunu belirlersek konuyu Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) gündemine taşıyacağız. Çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için hem TZOB hem de ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Yaman, üreticilerin bahçelerini kontrol etmeleri ve kar nedeniyle kırılan dalları temizlemeleri gerektiğini ifade etti.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here