Asırlık projenin birinci etabı açıldı

0
271

İkinci Abdülhamid döneminde yapımı planlanan, Karadeniz’i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz’e bağlayacak Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’nin birinci etabının ulaşıma açıldığı bildirildi.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski adıyla Dereyolu, şimdiki adıyla Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun yaklaşık 140 yıllık bir hayal olduğunu hatırlattı.

Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’nin birinci etabında sona gelindi
Projenin ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan Abdülhamit tarafından 1870 yılında Fransız mühendislere çizdirilmesiyle başladığını dile getiren Balkanlıoğlu, “O dönem yolun geçiş güzergahı, yapılan projelerle hazırlanmış. Bu yol, geçmişin rüyası, aynı zamanda 2. Abdülhamid’in rüyasıydı” dedi.

Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’nin birinci etabında sona gelindi
Vali Balkanlıoğlu, Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’nin, Ordu’yu en kısa yoldan Sivas, Kayseri, Osmaniye ve Adana gibi iller başta olmak üzere Akdeniz’e bağlayan bir hat olduğuna işaret ederek, “Projenin Ordu ayağındaki birinci etabı tamamlandı ve ulaşıma açıldı. Kalan ikinci ve üçüncü etapları önümüzdeki yıllarda tamamlanarak ulaşıma açılacak” diye konuştu.

Projenin Ordu ayağının toplam 88 kilometreden oluştuğuna dikkati çeken Balkanlıoğlu, “Şimdi bu güzergahın birinci etabı, yani 15 kilometrelik bölümü ulaşıma açıldı. Açılan 15 kilometrelik etapta 2 bin 267 metre tünel ve 333 metre uzunluğunda 500 metre yüksekliğinde viyadük bulunuyor” ifadesini kullandı.

Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesi’nin birinci etabında sona gelindi
Vali Balkanlıoğlu, Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun tam anlamıyla açılmasıyla vatandaşların zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacağını belirterek, şunları söyledi:

“Artık Ordulular için Sivas günübirlik gidilip gelinecek bir yer haline gelecek. Bu da aynı zamanda Orduluların Sivas’a gidip, Sivaslıların da Ordu’ya gelerek yatırım yapmalarını sağlayacak. Yol medeniyettir, yol sanayidir, yol yatırımdır. Ben bir kez daha bu yolun yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Yolun ülke ekonomisine katkı sağlayacağını da kaydeden Balkanlıoğlu, “Her şeyden önce can ve mal kaybı bu yollarla birlikte en aza inecek. Her açıdan faydalı bir yol” değerlendirmesini yaptı.

Balkanlıoğlu, yolun kalan etaplarının tamamlanması adına gece gündüz çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here