“Aşk acısını dindiren şelaleye” 5 dilde tanıtım

0
217

Bartın’ın Ulus ilçesinde mitolojik hikayesi nedeniyle “aşk acısını dindiren şelale” olarak ünlenen Ulukaya Şelalesi, 5 farklı dilde tanıtım tabelaları ve hazırlanan broşürlerle turizme katkı sağlıyor.

Küre Dağları Milli Parkı’nda kalan Ulukaya köyündeki mitolojik hikayeye göre, aşk tanrısı Eros’un, eşinin kendisini sevmemeye başlaması nedeniyle intihar eden Selamnos’un bedenini dönüştürdüğü şelaleden su içen, mendilini ıslatan ya da yüzünü yıkayanlar, yaşadıkları aşk acısından kurtuluyor.

İlçeye 17 kilometre uzaktaki 10 metre genişliğinde bir kaya oyuğundan çıkan ve 20 metre yüksekten dört mevsim akan şelalenin, daha fazla ilgi çekmesi için tanıtım çalışmalarına ağrılık veriliyor.

Ulukaya Şelalesi, çevresindeki bazı noktalara yerleştirilen 5 farklı dildeki tabelaların yanı sıra hazırlanan broşürlerle tanıtılıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, AA muhabirine, 3 bin yıllık geçmişiyle kentin, önemli tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra yayla, orman, mağara, dere ve plajlarıyla doğal güzelliklere sahip olduğunu belirtti.

Kentin önemli doğal güzelliklerinden birinin de 35 metre yüksekliğindeki 1 kilometrelik kanyondan geçerek Ulus Çayı’na dökülen Ulukaya Şelalesi olduğunu ifade eden Dursun, şöyle konuştu:

“Ulukaya Şelalesi, kanyonu, çevresindeki ormanlık alanlar ve yürüyüş parkurlarıyla insanların ilgisini çekiyor. Son yıllarda gerek çevresindeki ışıklandırma, yol düzenleme, korkuluk gibi çalışmalar gerekse tanıtıcı faaliyetlerimizle şelale bölgesindeki turizm potansiyeli de gelişiyor. Saklı kalmış doğal güzellikleri, mitolojik öykülerini de öne çıkarak tanıtma gayretindeyiz. Bu amaçla müdürlüğümüzce şelale için Türkçe, Almanca, Rusça, İngilizce ve Fransızca olmak üzere 5 dilde, mitolojik hikayenin yazılı olduğu tabela hazırladık ve kanyon girişi ile çeşitli alanlara astık. Ulukaya Şelalesi’ni, mitolojik öyküsünü de öne çıkarak ‘aşk acısını dindiren şelale’ adıyla tanıtıyoruz ve bu da yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.”

Dursun, turist sayısında her geçen yıl ciddi artış olduğunu, şelalenin de bölge turizmine önemli katkı sağladığını vurguladı.

– “Aşk acısını dindiren şelale”

Şelaleyle ilgili mitolojik hikayeye göre, geçmişte bölgede yaşayan uzun boylu ve iri vücutlu Selamnos, ormanlık alanda karşılaştığı, çevrede güzelliğiyle ünlü Hera’ya aşık olur.

Güneşin ağaçların arasından zor girdiği ve orman güllerinin güzellik kattığı alanlarda aşklarını yaşayan gençler, Hera’nın ailesinin karşı çıkmasına karşın bir süre sonra evlenir.

Çiftin evliliğinin ilk yıllarındaki mutluluk, Selamnos’un anlaşılamayan ve uzun süren rahatsızlığı nedeniyle zayıf, çelimsiz ve çirkin hale gelmesiyle bozulmaya başlar. Hera, artık seven değil, eşinden nefret eden kadın haline dönüşerek Selamnos’tan sürekli uzak durur.

Eşinin kendisinden nefret etmesine üzülen Selamnos, Ulukaya’nın zirvesine çıkarak Hera’nın ismini haykırıp, kendini boşluğa bırakır. Aşk tanrısı Eros, aşk acısının böyle sonlanmasını istemediğinden Selamnos’un bedenini yere değer değmez, şelaleye dönüştürerek suyu kutsar.

Kutsiyete göre, her kim şelaleden su içerse, mendilini ıslatırsa ya da yüzünü yıkarsa Selamnos’un acıları azalır, içinde yeni ya da geçmişten kalma aşk acısı yaşayanlar da bundan arınır.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here