Avrupa’daki Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri sona erdi

0
272

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Vakfı ve Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenen Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri bugün gerçekleştirilen etkinliklerle tamamlandı.

fuar son (9)

GURBETTEKİ TÜRKLER HEYECAN VE DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI
24 Şubat’ta başlayan etkinlikler süresince Trabzon’un kültür-sanat dünyası tüm Avrupa’da sahneledi. Etkinliler süresince onlarca halkoyunları ve mehteran gösteri düzenlendi. Katılımcıları yoğun ilgi gösterdiği bu gösteriler sırasında; özellikle Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran Takımı’nın Türk-İslam dünyasının kahramanlık marşları, gurbetteki vatandaşlarımızda heyecan ve duygu dolu anların bir arada yaşanmamsına neden oldu.

ETKİNLİKLER, KÜLTÜR-SANAT FESTİVALİNE DÖNÜŞTÜ
Etkinliklerin düzenlendiği Westfalenhallen’e akın eden gurbetçi vatandaşlar, halkoyunları gösterilerinde ekiplerle birlikte hünerlerini gösterme şansını elde etti. Etkinlikler süresince ayrıca onlarca konser, panel, söyleşi, resim, fotoğraf ve karikatür sergisi düzenlendi. Gurbetteki Türkler tüm bu etkinliklerle Trabzon kültürünü Avrupa’da doya doya yaşama şansını elde etti.

TİCARET HEYETLERİ KARŞILIKLI GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ
Etkinlikler süresince ayrıca iki şehrin ticaret heyetleri arasında ikili görüşmeler icra edildi. Trabzon ile Dortmund’un kardeş şehir olarak yapacağı çalışmalarda ciddi şekilde masaya yatırıldı. Burada yapılan görüşmelerde iki şehrin başta ticaret olmak üzere her alanda çalışmaların çok daha sonuç odaklı olarak yürütülmesi için Trabzon-Dortmund sekretaryasının kurulmasına karar verildi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN STANDI ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI
Etkinliklerin düzenleyicilerinden biri olan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin standı etkinlikler süresince katılımcıların akınına uğradı. Gurbetteki hemşehrilerinin vatanlarıyla olan bağlarının daha da güçlenmesi için üzerine düşen sorumluluğu yerine getiren Büyükşehir Belediyesi, etkinlik süresince Trabzon’u ve Trabzon kültürünü tanıtıcı on binlerce kitap, cd, broşür ve küçük hediyelik ürünleri gurbette sıla özlemi çeken vatandaşlara dağıttı.

SERENDER, YAYIK VE MISIR ÖĞÜTEN EL DEĞİRMENİ
Etkinlik alanında bulunan ilçe belediyeleri ve kurumların stantları da katılımcıların beğenisi topladı. Alanda kurulan serender katılımcılara geçmişi hatırlatırken, yayık ve mısır öğüten el değirmeni gurbetteki hemşehrilerimizin ilgi ile takip ettiği ayrıntılar arasında yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here