Ayder’de “paletli taksi” ile kar gezintisi

0
319

Doğu Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden Ayder Yaylası’nda karda hizmet vermeye başlayan “paletli taksi”, turistlerin ilgisini çekiyor.

Her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Ayder, özellikle yayla turizminden vazgeçemeyen tatilcilerin gözde mekanları arasında yer alıyor. Bölgede etkili olan kar yağışının ardından ziyaretçilerin yüksek yaylalara çıkamaması nedeniyle farklı alternatifler arayan turizm işletmecisi Hüseyin Şahin, 45 bin lira değerindeki “snowtrack” diye adlandırılan kar paletli aracı satın alarak bölgede taksi olarak kullanmaya başladı.

Şahin, kar nedeniyle yolları kapalı olan Ayder ile Kavrun yaylaları arasındaki bölgelere müşterilerini paletli taksi ile taşıyor. Bazı adrenalin tutkunu kayakçılar ise halatlar yardımı ile kar paletli taksinin arkasında yüksek yaylalara çıkıyor. Kayakçılar, daha sonra buradan kayarak yaylaya iniyor.

– “Aracımız için karın metresi hiç önemli değil”

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teleferik hizmeti olmadığı için snowboard ve serbest kayak yapmak isteyen sporcuların Ayder’e gelmediğini söyledi.

Kayakçıların ulaşım sıkıntısını ortadan kaldırmak için bu hizmeti hayata geçirme fikrinin ortaya çıktığını ifade eden Şahin, şöyle devam etti:

“Bu tip araçlarla ilgili inceleme yapıyorduk. Gerekli girişimlerimizin ardından kar taksiyi hizmete soktuk ve Ayder ile Galer Düzü arasında güvenli bir şekilde günü birlik taşımacılık yapıyoruz. En az 8-10 kişilik gruplar için bin 800 ile 2 bin rakımlar arasında çalışmalarımızı yapıyoruz.”

Kaçkarlar için böyle bir hizmetin kaçınılmaz olduğuna işaret eden Şahin, “Devlet büyüklerimizin de bu alanda desteğini gördük. Bu tür yatırımların daha temelde yapılması gerekiyor. Bunun ilkini biz hizmete soktuk ama devletin desteği ile çok daha iyi işler yapacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Kar taksinin ilerleyen zamanlarda yetersiz kalacağına inandığını vurgulayan Şahin, “Aracımız için karın metresi hiç önemli değil. Araç, yüzde 45-60 arasında meyilde gidebiliyor. Buzda ilerleyemiyor ama onun dışında zorlanmıyoruz” ifadelerini kullandı.

-“Ezilmemiş karda yürümenin hazzı inanılmaz”

Dağcılık Federasyonu Dış İlişkiler Kurulu Üyesi Hasan Önder ise Kaçkarlar’ın doğa sporları merkezi olabileceğini, bölgede yazın rafting, trekking, kuş gözlemciliği yapıldığını, kışın ise helikopterli kayak dışında etkinliğin olmadığını söyledi.

Alternatif turizm çeşitliliği oluşturmaya çalıştıklarını anlatan Önder, “Yapılan çalışmalarla kayağın tadını ziyaretçilere ulaştırmaya çalışıyoruz. Farklı vadilerde bu makinelerle kayak turları organize etmeye çalışıyoruz. Ezilmemiş karda kaymanın keyfi bambaşka, yürümenin hazzı inanılmaz” ifadelerini kullandı.

Alternatif etkinliklerle bölgenin ziyaretçi çeşitliliğinin de arttığını vurgulayan Önder, şunları kaydetti:

“Gelecekte kar taksinin bölgeye yeterli gelmeyeceğine inanıyorum. Kar taksi ile kayak turları yapma şansı bulacağız. Sadece kayakçılar değil doğanın içinde kartopu oynamak isteyen insanlarımız, farklı bölgelerde bunun hazzını yaşayacak. Kaçkarlar’ın gelinlik giymiş heybetli duruşunu görecekler. Bölge turizminin çeşitlenmesi için kar taksi gerçekten faydalı oldu.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here