Azalan balık avcılığı tezgahları kültür balıklarına yönlendirdi

0
238

Doğu Karadeniz’de, denizlerde av yasağının başlamasına kısa süre kala azalan avcılıkla birlikte tezgahlarda deniz ürünlerinin yerini kültür balıkları almaya başladı.

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nisan ayı itibarıyla sona erecek sezonunun, son günlerinin yaşandığını söyledi.

Doğu Karadeniz’de çok az miktarda teknenin az miktarda istavrit avladığını belirten Arslan, günlük ortalama 40-50 kasa istavrit avlandığını, bunun da maliyetleri karşılamadığını ifade etti.

Arslan, çiftliklerde yetiştirilen kültür balıklarının artık tezgahlarda kendini göstermeye başladığını belirterek, “Artık tezgahlarda kültür balıklarını göreceğiz, alabalık, çipura, levrek, ve somon gibi balıklar daha çok satılacak. Bunların yanında ithal balık olan uskumruyu da tezgahlarda görebiliriz. Denizde avlanan balık olarak ise mezgiti kısa bir süre daha tezgahlarda görebiliriz. Geçmiş yıllarda bu zamanlarda tezgahlarda yaklaşık 10 çeşit balık olurken maalesef günümüzde kala kala bir mezgit kaldı. Çok az miktarda da kalkan balığı var” diye konuştu.

Küçük tekneleri olan kıyı balıkçılarının bir süre daha avcılık yapacağını belirten Arslan, “Kıyı balıkçılığında barbunya avcılığı olacak. 15 Nisan’a kadar yine kalkan avcılığı süresi var. Yine mezgit de avlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here