Bahçeleri gübrelemek için “gübre-matik” geliştirdi

0
301

Rizeli soğuk demir ustası Suat Hayri Çalışkan, geliştirdiği “gübre-matik” adlı cihazla Doğu Karadeniz’deki çay bahçelerinde gübrelemenin daha kolay yapılabilmesini hedefliyor.

Yörenin engebeli arazisi nedeniyle gübrelemedeki zorluk ve zaman kaybını ortadan kaldırmayı amaçlayan Çalışkan, 3 aylık çalışma sonunda “gübre-matik” adını verdiği cihazı geliştirdi.

Gübrenin konulacağı metal sepete akışı sağlamak amacıyla PVC boru ve buna da oynar başlıklı hortum ekleyen Çalışkan, 30 kilogram gübre konulabilen sepetin sırtta taşınması için de arka kısmına askı taktı.

Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha çok kadınların çalıştığı çay tarımında gübrelemenin, engebeli arazi yapısı yüzünden zahmetli olduğunu söyledi.

Çiftçilerin gübreyi bahçelerinde etek uçları, kova veya benzeri yollarla taşıdıklarını anlatan Çalışkan, “Çaya gübre vermek bayağı zor oluyordu. Bu sorunu ve eksikliği gidermek için gübre-matik sistemini geliştirdim” dedi.

Çalışkan, ürünün imalatına yoğun şekilde devam ettiklerini belirterek, “Günde 25-30 adet yapabiliyorum. Bir kısım eksiklerim var, onları da gidermeye çalışıyorum. Patenti bana aittir. Türkiye genelinde satışına başladım. Kullanımı çok avantajlı. Sadece çayda değil, fındık, tütün ve bütün tarım ürünlerinde kullanılabilecek bir sistem. Kullanılışı son derece kolay” şeklinde konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here