Balıkçılar kalan iki aydan umutsuz

0
297

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, “Hava şartları uygun giderse çok bol olmasa da balık çeşitleri tezgahlarda yerine almaya devam edecek ancak beklentilerimiz bol miktarda avcılık olmayacağı yönünde” dedi.

Ocak ayındaki kar yağışı ve olumsuz hava şartları sonucu balık avı miktarında istenilen düzeye ulaşılamadı.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, denizlerde av yasağının sona ermesinden bu yana geçen dört aylık sürenin beklentileri tam olarak karşılamadığını söyledi.

Ocak ayı itibarıyla bölgede kar yağışının etkili olduğunu anımsatan Arslan, “Tabi bu denizdeki teknelerin avlanmasına da biraz engel teşkil etti. Şu anda sularımızda hamsi avcılığı yapılmıyor, yapılsa bile çok az miktarda. Özellikle Doğu Karadeniz’de, az miktarda olduğu için tezgahlara pahalı yansıyor. Bundan sonra hamsi bol çıkmayacak. Fiyatlar da 7-15 lira arasında olacak. Fiyatların daha da düşeceğini zannetmiyoruz” diye konuştu.

Arslan, şubat ayı içerisinde hamsi avı miktarında değişim olmayacağını, tezgahlarda az miktarda hamsi olacağını söyledi.

Son iki ayda bölgede genellikle mezgit ve istavrit avcılığı beklediklerini kaydeden Arslan, “Mezgit için umutlu bir şey söyleyemiyoruz, av miktarlarında azalma var. Bu da normal bir şey, bu zamanlarda düşüş oluyor. İstavrite gelirsek o da geçtiğimiz yıllara oranla bu sene az çıktı, bundan sonra az miktarda çıkacağını umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, ilerleyen zamanlardaki av miktarına hava şartlarının da etki yapacağını ifade ederek, “Hava şartları uygun giderse çok bol olmasa da balık çeşitleri tezgahlarda yerine almaya devam edecek ancak beklentilerimiz bol miktarda avcılık olmayacağı yönünde” şeklinde konuştu.

Doğu Karadeniz bölgesinde şu anda faal bir avcılık olmadığını dile getiren Arslan, “Çok az miktarda tekne avcılık yapıyor. Onlar da az miktarda hamsi ve istavrit avlıyor. Avlanan balık teknelerin masrafını kurtarmadığı için bazı teknelerin nisan ayını beklemeden mart ayı ortalarında sezonu bitirecektir” ifadelerini kullandı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here