Ana Sayfa Genel Barış Kartalı “Batı” göklerle buluşacak

Barış Kartalı “Batı” göklerle buluşacak

0
273

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, teslim aldığı dördüncü Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı ile bölgede önemli bir üstünlük kazandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Boeing firması arasında B737-700 tipi HİK uçağının tedarikine yönelik imzalanan sözleşme 2003’te yürürlüğe girmiş, “Barış Kartalı Programı” kapsamında Boeing firmasından B 737 tipi 4 HİK uçağı ile bir yer destek sistemi alması planlanmıştı.

Proje kapsamında alınan ilk HİK uçağı 2014 yılının Şubat ayında Konya’da devlet erkanın katıldığı törenle hizmete alınmıştı. “Kuzey” adı verilen uçağın hizmete girmesinin ardından sırasıyla ikinci uçak mayısta, üçüncü uçak ise eylülde teslim alınmıştı.

“Güney” ve “Doğu” isimleri verilen bu uçakların hizmete girmesinin ardından proje kapsamındaki son uçak Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

“Batı” adı verilen uçağın da hizmete alınmasıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı önemli bir güce kavuştu.

Konya’daki 3’üncü Ana jet Üs Komutanlığı bünyesinde görev yapan HİK uçakları milli, uluslararası, ikili, çok uluslu görevler ve eğitimlerde, tatbikatlarda, Türk hava sahasına yönelecek tehditleri tespit, teşhis etme ve gerekirse bertaraf etmek maksatlı görevlerde kullanılıyor.

Mesleğinde uzmanlaşan ve özel seçilen personeliyle görev yapan HİK uçağı görevlerine göre 8-10 saate kadar havada kalabiliyor. Havada yakıt ikmali yapabilme kabiliyetine de sahip uçağın böyle durumlarda havadaki görev süresi 20 saate kadar uzayabiliyor.

Hava Kuvvetlerinin küresel bir kuvvet olabilmesi, zamanı ve mekanı sınırsızca kullanabilmesi amacıyla verilen yurt içi ve yurt dışı görevleri yerine getiren HİK uçağı, NATO uçuşlarını da desteklemeye devam ediyor.

Son dönemde Suriye sınırında yaşanan hareketliliğin ardından HİK uçakları buralarda görevlendirilmişti.

– Bilgi üstünlüğü sağlıyor

HİK uçakları yüksek irtifa, arazi engebelerinden etkilenmeme ve istenen harekat bölgesine intikal ettirilebilme gibi esnek kullanım özelliklerinin yanında, üzerinde bulundurduğu teknik ve teknolojik cihazlar sayesinde birçok avantaj sağlıyor. Sahip olduğu gelişmiş radar ve sensörlerle düşmana karşı bilgi üstünlüğünü sağlayan uçaklar, hava üstünlüğünün kurulması ve kesin sonuç elde edilmesinde de önemli rol oynuyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri için bir kuvvet çarpanı niteliğinde olan bu uçaklar, yüksek irtifada görev yaparak düşman uçaklarını uzak mesafelerden tespit ediyor. Sınırlara yaklaşan hava unsurlarına karşı daha erken reaksiyon gösterilmesini sağlayan uçaklar, yerdeki radarlara oranla daha büyük görüş alanına sahip. Büyük görüş alanı sayesinde radar boşluklarını kapatmak üzere istenilen bölgeye yönlendirilebilen uçaklar, oluşturduğu hava resmini veri hatlarıyla uçaklara, deniz unsurlarına ve kara birliklerine aktararak önemli katkı sağlıyor. Uçaklar havada yakıt ikmali kabiliyetiyle de uzun süre harekat bölgesinde görev yapabiliyor.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here