Bartın Ulukaya Şelalesi

0
426

Ulus içesine 17 km. uzaklıkta ve Ulukaya köyü’nün doğu yönünde olan Ulukaya Şelalesi Ulus Çayı üzerindedir. Şelale 10 M. genişliğinde bir kaya oyuğu içinden çıkan suyun, 20 M. yükseklikten düşmesiyle oluşmaktadır. Ulus çayına dökülen ve 30-40 mt. genişliğinde bir gölet oluşturan suyun debisi 200-250 lt/sn’dir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 1 km. yüksekliği 35 mt.’dir. Şelalenin suyu yaz aylarında azalsada hiç kuruduğu görülmemiştir. Şelalenin kış aylarında suyu artmakta birlikte debisi de buna paralel yükselmektedir.

Şelale bir kanyonun içinden çıkmakta olup bu kanyon yaklaşık olarak 1 km. uzunluğundadır. Kanyonda yarım tünel şeklinde Drahna ile ulaşımı sağlamak için 1962 yılında yabancılar tarafından yol açılmıştır. Bu yolun yapımında kayaları parçalamak için dinamit kullanılmıştır. Yolun yapımında köyde yaşayan vatandaşlarımızda çalışmış olup yolun yapımı 1964 yılında tamamlanmış ve açılışı da 1964 yılında yapılmıştır. Şelalenin daha yakından görünmesini ve Drahna ile ulaşımı sağlayan geçide Orman Mühendisi Âlâettin Yazıcıoğlu’nun adı verilmiştir. Yolun yapımı sırasında parçalanan kayalar Uluçayı doldurmuş ve kış ayında yaşanan sel ile bazı büyük taşlar köyün içine kadar gelmiştir. Geçidin yapımı sırasında Uluçay’daki birçok balıkta zarar görmüş ve hatta bazı balık türleri yok olmuştur.

Ulukaya Kanyonu
Ulukaya Kanyonu ve Uluçay’da balık açısından alabalık, tatlı su balığı, yengeç, kayabalığı gibi balık türleri de görülmektedir. Doğal hayatın bir parçası olan su yılanları, kurbağalar, su semenderleri gibi su canlıları da derelerde görülmektedir.

Köyde yaşayan insanlar içme suyu ihtiyaçlarını ise kanyonun girişindeki kayanın dibinden çıkan kaynak suyundan karşılamaktadır. Yaz aylarında suyun azalmasıyla birlikte şelalenin hemen altına konulan su borusu ile de köyün şebeke suyu beslenmektedir.

Şelalenin Ulukaya Köyü sınırları içinde bulunması nedeniyle adı da Ulukaya Şelalesi veya çağlayanı olarak anılmaktadır. Şelaleden akan suyun bir kısmı 17 km. uzaklıktaki Ulus ilçesine kadar döşenin bir boru hattı ile içme suyu sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
Ulukaya Şelalesi
Heryıl yerli ve yabancı turistler şelaleyi görmek için bu köye gelmekte ve eşsiz kanyon ve şelale önünde hatıra fotoğrafları çekilmektedir. Doğal köy hayatının devam ettiği Ulukaya Köyü’nde konaklamak için pansiyon bulunmaması gelenlere sadece günü birlik ziyaret imkanı sunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here