Bayburt balıkçılıkta söz sahibi olma yolunda

0
290

Bayburt, tarım ve hayvancılıkta olduğu gibi Demirözü Barajı başta olmak üzere son yıllarda yapımı tamamlanan baraj ve göletlerle balıkçılıkta söz sahibi olma yolunda ilerliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayburt tarımında hayvancılığın daha ziyade ön plana çıktığını, tarım denilince hep hayvancılık akla geldiğini ancak son yıllarda balıkçılığın da yaygınlaştığını dile getirdi.

Karabulut, son yıllarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleriyle balıkçılıkta olumlu gelişmeler yaşanmaya başladığını belirterek, “İlimizde 17 adet karada ve kafes balıkçılığı yapan işletme var. Havuz ve kafeslerde alabalık üretimi yapılıyor. Bunların toplam kapasitesi yaklaşık 500 ton civarında” dedi.

Demirözü Barajı’nın geçen yıl yapımının tamamlanmasının ardından ildeki balıkçılık kapasitesinin de arttığını anlatan Karabulut, “Demirözü Barajı tabii ki büyük bir baraj. Bu barajın kafes balıkçılığına açılmasıyla ilgili gerek Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden, bölge müdürlüğünden gerekli tahliller, analizler yapılmış ve burada da bir bölümü kafes balıkçılığına tahsis edilmiş” ifadelerini kullandı.

Karabulut, kafes balıkçılığına açılan Demirözü Barajı ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Yaklaşık yıllık 600 tonluk bir kapasite mevcut burada da. Buranında kısa zamanda balıkçılığa kazandırılmasıyla ilimizdeki alabalık üretim kapasitesi toplamda yıllık bin 100 tonun üzerine çıkacak” diye konuştu.

Bayburt’un balıkçılığa çok aşina bir il olmadığına dikkat çeken Karabulut, şunları söyledi:

“Son yıllarda bu kapsamda iyi gelişmeler oldu. Özellikle teşvikler, desteklerle birlikte bir ivme kazandı. Önümüzdeki yıllırda da balıkçılık sektöründe daha iyi noktalara Bayburt’un geleceğini düşünüyoruz. Bayburt coğrafyası itibarıyla bulunduğu konum, su kaynaklarının gerek balıkçılık açısından kalite değerleri dikkate alındığında balıkçılıkta, özellikle de yavru balıkçılığında avantajlı bir il. Su kalitesi, suyun sıcaklığı olsun, oksijen değerleri olsun, diğer değerler olsun, yavru balık üretiminde biraz dana avantajlı bir konum arz ediyor.”

Karabulut, Bayburt’ta yavru balık üretiminin yıllık 11 milyon adet civarında olduğunu ifade ederek, “Bayburt, yavru balıkta bugün Ankara’nın doğusundaki birçok ile, Mardin’den tutun Ağrı, Kars, Samsun’a kadar birçok ile yavru alabalık gönderen konumda. Biz bu konuda geçtiğimiz yıl ilk defa yurt dışına ihracat da yaptık. Gürcistan’a yavru balık ihracatı yaptık. Bu noktada da gerek Bakanlığımız kaynaklarından, gerek kalkınma ajansları kanalıyla bu hususta planlamalarımız var, geliştirmeye çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde balıkçılık Bayburt’ta ekonomik olarak şehre değer katan, değer sağlayan bir sektör haline gelecek” şeklinde konuştu.

Bu çalışmaların dışında il genelinde bulunan 27 değişik ölçekte gölet ve barajın bulunduğunu belirten Karabulut, bunların da balıklandırılarak ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili çalışmalarının olduğunu söyledi.

Karabulut, il genelindeki bu gölet ve barajların 13’ünde balıklandırma işlemlerinin yapıldığını, 4’ünün ise 2016 yılında balıklandırılacağını aktararak, “Demirözü Barajı’na 110 bin yavru sazan bırakıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak bir tarafta da bu balıklandırılan göletlerde amatör balıkçılık anlamında sürdürülebilir bir yapının sağlanması için eğitim çalışmalarımız devam ediyor. Gerek bu göletlerin bulunduğu köylerde, gerek kamuoyunda bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda Bayburt balıkçılık anlamında daha iyi noktalara gelecek” değerlendirmesinde bulundu.

– Kaymakam Yıldızhan’ın görüşleri

Demirözü Kaymakamı Zihni Yıldızhan ise Demirözü Barajı’nın 1996 yılında yapımına başlanmasına rağmen ancak 2012 yılında yapım işlerinin tamamlandığını söyledi.

Sulamaya bu yılın sonunda açılacak Demirözü Barajı’nda kanal çalışmalarının devam ettiğini belirten Yıldızhan, “Yaklaşık 15 bin hektarlık bir alanı sulayacak. İnşallah tarımda kuru tarımdan ziyade sulu tarımla ekonomiyi daha da güçlendirecek ve verimi de arttıracak. Geçtiğimiz dönemde bu belirttiğimiz alanın yarısına yakınını suladık. Geri dönüşümleri çok güzel, vatandaşlardan güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu yıl sonunda da barajı tamamen açtığımızda da inşallah bütün vatandaşlarımızın bu ihtiyacı giderilmiş olacak” dedi.

Yıldızhan, Bayburt’un tarım ve hayvancılık şehri olduğunu aktararak, “Birbirini destekleyen iki alan var, tarım ve hayvancılık. İnşallah tarımda da verimi ve kaliteli arttırırsak bu hayvancılığa da yansıyacak. Demirözü Barajı’nın önümüzdeki dönemde inşallah Bayburt’un ekonomisine, Demirözü’nün ekonomisine güzel katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Demirözü Barajı’nın devreye alınmasıyla yetiştirilen ürün deseninde de değişiklik olacağını dile getiren Yıldızhan, şunları söyledi:

“Yılda kuru tarıma bağlı olarak bir iki defa hasat alınıyorsa bu üç ve dörde çıkacaktır. Daha farklı çeşitler arz edecektir, ürün çeşitliliği yelpazesi artacaktır. Aynı zamanda turizm ve balıkçılık gelişecek. Özellikle burada kafes balıkçılığı üzerine firmalarla görüşüldü. Onlarda muhtemelen önümüzdeki sezonda burada yerlerini kuracaklar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here