Bıçaktaki ustalığını tarihi kılıçlara taşıdı

0
238

Sivaslı bıçak ustası İsmail Gölebatmaz’ın bıçak, kama ve hançerin yanı sıra atölyesinde yaptığı Göktürk, Osmanlı ve Zülfikar kılıçları ilgi çekiyor.

Boynuz ve çelik kullanılarak yapılan dünyaca ünlü “Sivas bıçağı” yanında kılıç yapımına merak salan Gölebatmaz, 2-6 ayda ürettiği kılıçları 2 bin 500 ile 6 bin lira arasında değişen fiyatlarla meraklılarına sunuyor.

Baba mesleğini 34 yıldır sürdüren bıçak ustası Gölebatmaz, AA muhabirine yapığı açıklamada, el sanatlarını severek yaptığını söyledi.

Küçük yaşta tanıştığı bıçakçılığın ustalık ve sabır isteyen bir meslek olduğunu belirten Gölebatmaz, sanatını babasından öğrendiğini, daha sonra bıçağın yanı sıra kama ve kılıç yapımına yöneldiğini anlattı.

Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi’ndeki kılıçlara bakarak ve müzede bulunan “Sultan Silahı” adlı kitaptan araştırmalar yaparak orjinaline benzer kılıçlar yapmaya başladığını dile getiren Gölebatmaz, “Tarihte kullanılan kılıçları, aslını bozmadan aynı formatta yapıyorum. Eski dönemlerde kılıçlar nasılsa günümüzde de aynı ölçüleriyle yapmaya çalışıyorum” dedi.

2 bin yıllık Göktürk kılıcı

Son olarak 2 bin yıllık Göktürk kılıcının kopyasını yaptığını anlatan Gölebatmaz, şöyle konuştu:

“Bu kılıcı yapmadan önce Selçuklu, Osmanlı kılıçlarına, sultan silahlarına çok merak salmıştım. Ondan sonra bir tane de Türk kılıcı yapayım dedim ve bununla ilgili çok araştırma yaptım. O zaman da ölçülü yapıyorlardı. Ben de bire bir aynı ölçüleri kullanmak için çalışmalar yaptım. 2 bin yıl önce kullanılan Göktürk kılıcını ölçülerini, formatını bozmadan aynısını yaptım”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here