Bolu Dağı’nda yılkı atlarına yem bırakıldı

0
330

Kar kalınlığının bir metre olduğu ve soğuk havalar nedeniyle aç kalan Bolu Dağı’ndaki yılkı atlarına Doğa Koruma ve Milli Parklar ekibi tarafından yem bırakıldı.

Bolu’da bir haftadır aralıklarla devam eden kar ve soğuk yaban hayvanlarını da olumsuz etkiledi. Bolu Dağı Atyalası mevkisinde yaşayan yabani hayvanların açlıktan telef olmaması için Doğa Koruma ve Milli Parklar Bolu Şube Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı. Arazi araçlarına yüklenen saman balyaları kar motoruyla yılkı atlarının yoğun olarak yaşadığı bölgelere götürüldü. Ekipler tarafından kar motorundan alınan saman balyaları ağaçların altına serildi.

20160128_2_14014792_4981769_Web

Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaban hayvanlarının soğuk kış şartlarında yiyecek bulmakta zorluk çektiklerine dikkat çekerek, “Yaban hayvanlarımız zaten azalmakta. Yaşamları normal şartlarda tehlike altında veya popülasyonları azalıyor. Ağır kış şartlarından dolayı nesillerinde bir azalma olmasın diye elimizden geldiğince yem takviyesi yapıyoruz” diye konuştu.

20160128_2_14014792_4981767_Web

Doğal yaşamı destekleme açısından bazen yaban hayvanı üreterek doğaya saldıklarını belirten Karaağaç, “Niçin? Doğal dengenin oluşması için. İnsanın olumsuz müdahalesini telafi etmeye çalışıyoruz. Yemleme de bu çalışma faaliyetleri arasında yer alıyor. Hem kuşlara hem de memeli hayvan dediğimiz geyik, karaca türü hayvanlara bazen de yabani yırtıcı hayvanlara da et türü yemler bırakıyoruz. Onların da desteklenmeye ihtiyacı olduğu yerde onu uyguluyoruz” şeklide konuştu.

Karaağaç, yem bırakma çalışmalarının aralıklarla ihtiyaç duyulan bölgelerde devam edeceğini, bu bölgeler arasında atların da yaşam alanları bulunduğunu kaydetti.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here