Bolu’nun içme suyu günde 3 defa kontrol edliyor

0
224

Bolu Belediyesinden, kentin içme suyunun günde 3 defa kontrol edildiği bildirildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Bolu Belediyesi İçme Suyu Arıtma Tesisinin, Bolu halkının sağlıklı su tüketmesi adına 24 saat boyunca çalıştığı belirtildi.

Hem arıtılmadan önce hem de arıtıldıktan sonra vatandaşların çeşmelerine giden suyun geceleri dahil günde 3 defa analizi yapılarak tat, koku, bulanıklık, renk, sıcaklık, iletkenlik, pH, alkalinite, demir, mangan, alüminyum ve bakiye klor parametrelerinin kontrol edildiği ifade edilen açıklamada, Gölköy Barajı’ndan İçme Suyu Arıtma Tesisine basılarak tesiste arıtılan ve daha sonra çeşmelere verilen içme suyunun Bolu Belediyesi tarafından sürekli denetlendiği kaydedildi.

Tesiste, 24 saat boyunca mühendislerin çalıştığı belirtilerek, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İçme Suyu Arıtma Tesisinde hem barajdan gelen hem de arıtıldıktan sonra şebekeye verilen suyun gün içerisinde 3 defa numunesi alınarak tat, koku, bulanıklık, renk, sıcaklık, iletkenlik, pH, alkalinite, demir, mangan, alüminyum ve bakiye klor parametreleri kontrol ediliyor. Ayrıca mikrobiyolojik parametrelerden Escherichia Coli (E.Coli), Enterekok ve Koliform Bakteri parametrelerinin analizleri de yapılmaktadır. Tesiste yine içme suyumuzun haftalık olarak nitrit, nitrat, amonyum, sülfat, fosfat, klorür, çözünmüş oksijen, kalsiyum, magnezyum ve sertlik parametrelerinin analizleri de gerçekleştirilmektedir. Analiz programı çerçevesinde Bolu Belediyesi İçme Suyu Arıtma Tesisi Laboratuvarı tarafından yıl içerisinde, ham suyun (Gölköy Barajı’ndan gelen) 936 adet numune alınarak 7 bin 644 adet analizi, şebekeye verilen içme suyunun ise 988 adet numune alınarak 11 bin 908 adet analizi yapılmaktadır.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here