Bu meslek, köydeki erkeklerin yarısını emekli etti

0
261

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinin Pusacık köyünde yaşayan erkekler, dedelerinden öğrendikleri kaşıkçılıktan emekli oluyor.

Yazları çiftçilikle uğraşan köy halkı, kışları evlerinde kurdukları imalathanede tahta kaşık üretimi yapıyor. Makine kullanılmadan sadece el emeğiyle yapılan tahta kaşıkların ham maddesi de Orman Bölge Müdürlüğünce köylüye temin ediliyor.

Pusacık köyünde kaşık ustası olan 68 yaşındaki Mahmut Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknoloji ilerlese de kayın ağacından yaptıkları tahta kaşıkların mutfaktaki yerinin ayrı olduğunu söyledi.

Babasından öğrendiği ve 10 yaşından bu yana sürdürdüğü kaşık ustalığından emekli olduğunu anlatan Acar, “Yazın tarla işlerimiz oluyor, fazla uğraşamıyoruz ancak kışın köyümüzün bütün erkekleri kaşıkçılıkla uğraşıyor. Ekmeğimizi kaşıktan kazanıyoruz, kışın boş durmaktan iyidir. Dedemizden, babamızdan öğrendiğimiz mesleği devam ettiriyoruz” diye konuştu.

– “Köyümüzdeki herkes, ekmeğini kaşıkçılıktan buldu”

Pusacık köylüsünün en önemli geçim kaynağının tahta kaşık yapımı olduğunu dile getiren Acar, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Köyümüzdeki herkes, ekmeğini kaşıkçılıktan buldu. Köyün erkeklerinin yüzde 50’si, kaşıktan kazandığı parayla sigorta primini yatırdı ve emekli oldu. Biz, bu işi yapıyoruz ama eskisi gibi çok iş olmuyor. Eskiden köyde, kentte, tahta kaşık kullanılıyordu. Şimdi sadece tencere ve tavaların çizilmemesi için ev hanımları tahta kaşık tercih ediyor.”

– “Bizim yaptığımız tahta kaşıklar doğal”

Evinin bir bölümünü tahta kaşık üretimi için atölye haline getiren 45 yaşındaki Mithat Altundağ da babası ve amcasından küçük yaşta öğrendiği mesleğini sürdürmeye çalıştığını belirtti.

Ürettikleri kaşıkları tüm illere gönderdiklerini bildiren Altundağ, şöyle konuştu:

“Köyümüzde 80 hane bulunuyor, her hanede kaşık ustası var. Gençlerimiz, bu işe pek ilgi duymadı ancak orta yaşlı ve yaşlılarımız, hala bu işi yapıyor. Eskiden kaşık ürettiğimiz odunları, kendi imkanlarımızla ormanda hayvanlarla getiriyorduk. Artık orman dairesi bize temin ediyor. Bizim yaptığımız tahta kaşıklar doğal, piyasadaki Çin malları gibi boyalı pres tekniğiyle yapılan sağlıksız ürünlerden değil. Bizim köyümüzde kendimi bildim bileli kaşıkçılık yapılıyor, köyün yarısından fazlası kaşıkçıklıktan emekli oldu.”

Kaşık yapımının ustalık gerektirdiğini vurgulayan Altundağ, balta, keser, eye, bıçak ve zımpara gibi aletler kullanarak el işçiliği ile ürettikleri kaşıkların hem mutfaklarda kullanıldığını hem de süs eşyası olarak değerlendirildiğini aktardı.

Altundağ, tahta kaşıkların ebatlarına göre tanesi 1 liraya toptan satıldığını, pazarlarda ise 5 ile 10 liraya kadar alıcı bulduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here