Çay bahçeleri için “gen havuzu”

0
360

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) tarafından, çay bahçelerinin yenilenmesi projesi kapsamında gen havuzu oluşturulduğu bildirildi.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, gen havuzu konusunda öncülük eden ülkelerden tedarik edilen çeşitli bitkilerin Rize’ye getirildiği ifade edildi. Bitkilerin, ÇAYKUR’a ait Hayrat fidanlığında oluşturulan gen havuzu bahçesinde muhafaza edildiği kaydedilen açıklamada, mevcut çay bahçelerinin tohumdan üretilmesi nedeniyle zaman içerisinde yabancılaşan bitkinin hem yaş çay açısından hem de ürün kalitesi olarak verimsizleştiğine işaret edildi.

Açıklamaya göre, Hayrat Mahallesi’nde oluşturulan gen havuzunda incelemelerde bulunan ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, şunları kaydetti:

“Çaylıkların yenilenmesi kapsamında çay bitkisine ait ulusal gen havuzu oluşturuyoruz. Bu amaçla dünya çay tarımında önemli ıslah çalışmaları yapan ülkelerden, Türkiye’ye çeşitli karakterler taşıyan çay fidanları getirmekteyiz. Bu kapsamda ilk olarak Japonya’dan farklı karakterler taşıyan 10 çeşit çay fidanını ülkemize getirdik ve bu kapsamda çalışmaları olan diğer ülkelerden de örnek bitkiler getireceğiz. Bunlar Çin, Sri Lanka, Hindistan, Vietnam, Endonezya, Kenya olmak üzere 7 ülkedir.

Bu, çay bitkisine ait ilk ulusal gen havuzu olacaktır. Oluşturulan bu gen havuzu ülkemiz çay tarımına ve çay sektörüne önemli katkılar sağlayacaktır. Özellikle hem doğrudan ülkemize gelen çay çeşitlerinden performansları ve uyum kabiliyetleri iyi olanlar hem de gen havuzundaki farklı karakterler taşıyan çay çeşitleri arasındaki melezleme yoluyla ıslah edilen yeni çeşitlerden üretilmiş olacak. Kendimize has milli çeşitlerimiz olacak. Özellikle bu çeşitlerin taşımış olduğu karakterler bakımından zengin olması bize geniş alternatif sunacaktır. Üretim proseslerimize uygun çay çeşitlerinin yanında siyah, yeşil, oloong, beyaz çayda, olumsuz çevre şartlarına karşıda dayanıklı, verim ve kalite bakımından zengin bir çeşit kaynağına sahip olacağız. Aynı zamanda dünyanın en zengin botanik bahçesi olarak yerli, yabancı turistlere hizmet verecek ve böylece turizm açısından çeşitlilik oluşturmuş olacağız.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here