Çocuk banyoda bile kitapla karşılaşmalı

0
251

Çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılmasında, anne babanın kitap okuyarak örnek olmasının yanı sıra, ev içerisinde çocukların kullandıkları tüm alanlarda kitap bulundurulmasının etkili olduğu belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların kitap okumasında en önemli rolün aileye düştüğünü belirterek, aile içinde özellikle anne ve babanın, kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında çocuğa örnek olmaları gerektiğini vurguladı.

Kitap okumanın, çocuğun hayal gücünün gelişmesinde etkili olduğunun altını çizen Yılmaz, gerektiğinde anne ve babanın çocuğa kitap okuması ve uygun yerlerde yapılan ses tonlamaları ve vurgularla çocuğun hikayenin içine girmesine yardımcı olmaları gerektiğini dile getirdi.

Yılmaz, bu tür yaklaşımların, çocuğun farklı dünyalarla tanışarak, kitap okumayı sevmesini sağlayacağına işaret ederek, “Anne ve babanın her gün kitap okuması halinde, bir süre sonra çocuk bunu rutin hale getirecek ve gerçekleşmemesi halinde bunu ailesinden talep etmeye başlayacaktır” diye konuştu.

Alışveriş merkezlerinde yapılan gezintilerde oyuncakçıların yanı sıra ailelerin kitapevlerine de girip kitapları incelemesi önerisinde bulunan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kitap alınmasa bile, hem kendileri hem de çocukları için kitapları inceleyerek, bir süre burada vakit geçirmek çocuğun alışkanlık kazanmasında etkili olacaktır. Çocuk, burada ailesinin dışında da birçok kişinin kitap okumayı sevdiğini görecek ve bundan etkilenecektir. Aileler çocuklarını kitap fuarına veya kütüphanelere de götürebilir. Hatta aileler, daha çocukları dünyaya gelmeden önce bez almak yerine, yaşa uygun kitap alsalar çok daha faydalı olur.”

“Kitap, evin her yerinde olmalı”

Çocuğun hayatın her alanında kitapla iç içe olmasının alışkanlık kazanmada etkili olduğuna değinen Yılmaz, “Çocukların oyun sepetinde, banyosunda, aklınıza gelebilecek birçok yerde kitapla karşılaşması, onun hayatında yer edinmesini sağlayacaktır. Örneğin bir ev yapacaksa bunu kitap kullanarak da yapabilir” önerisinde bulundu.

Yılmaz, çocuğun odasında da ona ait küçük bir kütüphane bulunmasının teşvik edici olacağının altını çizerek, “Çocuğun birçok kitabı bir arada görmesi, kitabı hayatında sokmasında yardımcı olabileceği gibi, bir süre sonra ilgisini çekerek okuma algısının oluşmasına yardım ediyor” dedi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here