Çöpü gören ‘taksi’ çağırıyor

0
234

Yozgat Belediyesinin çevre kirliliğiyle mücadele kapsamında başlattığı “çöp taksi” uygulamasıyla, vatandaşların ihbarı üzerine cadde ve sokaklardaki atıklar hemen toplanıyor.

Belediyenin Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde kullanılmaya başlanan “çöp taksi” adlı kamyonetle, gün içinde cadde ve sokaklarda dolaşılarak, biriken çöpler toplanıyor.

Vatandaşların ihbarının da değerlendirildiği uygulamada, belirtilen yere araçla kısa sürede ulaşılarak, çirkin görüntü ortadan kaldırılıyor.

Kamyonetle gün içinde toplanan çöpler, büyük sıkıştırmalı kamyonlara naklederek çalışmaya devam ediliyor.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni başlattıkları uygulamanın örneğine Türkiye’de az rastlandığını söyledi.

Kentin cadde ve sokaklarının dar olduğunu ifade eden Arslan, “Büyük araçlarla burada çöp toplamamız sıkıntılı ve kısa sürede olmuyor. Büyük araçlar trafiği de aksatıyor. Bu noktada çöpleri hem kısa sürede almak hem de aktarma merkezlerine daha kolay ulaştırabilmek için çöp taksi uygulamasını başlattık” dedi.

-Vatandaşlar memnun –

Vatandaşlar da belediyenin uygulamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Muzaffer Şahingöz, belediyenin temizlik işlerine verdiği öneme dikkati çekerek, “Belediye başkanımıza böyle bir uygulama başlattığı için teşekkür ediyoruz. Sokak aralarında en ufak çöp bile kalmıyor. Çöpleri gördüğümüzde ihbar ediyoruz, anında gelip alıyorlar” diye konuştu.

Gökhan Oktay da “Daha önce gün içinde her tarafta çöp yığını oluyordu. Çöp taksi sürekli cadde ve sokaklarda seyir halinde. İhbarda bulunuyoruz ve gelip çöpleri alıyorlar” ifadelerini kulladı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here