Denizsiz kentin plaj özlemi dinecek

0
369

Bolu’da, Büyüksu Deresi’nin turizme ve sportif etkinliklere kazandırılması projesi kapsamında, deniz kumuyla 1 kilometrelik yapay plaj oluşturulacak.

Bolu Belediyesi, doğal güzellikleri ve çok sayıda gölüyle ünlü Bolu’nun plaja kavuşturulması için, il merkezinden geçen Büyüksu Deresi’ne yönelik proje hazırlattı. Gelecek hafta çalışmalarına başlanacak proje kapsamında, derede 1 kilometrelik sahil oluşturulmasının yanı sıra kano yarışlarına uygun parkur düzenlemesi de yapılacak.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent sakinlerinin ve turistlerin faydalanabileceği yapay plajın yer aldığı projeyi çok önemsediklerini söyledi.

Kentte yaşayan insanların deniz özlemini gidermek istediklerini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Büyüksu Deresi üzerinde bir kilometre uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde bir gölet oluşturacağız. Bunun için dere rehabilite edilecek. Burada vatandaşlarımızın yüzebilmesi ve güneşlenebilmesi için gerekli teknik çalışmalar yapılacak. Oluşturulacak yapay plaj için kamyonlarla deniz kumu getirilecek. Projenin gelecek yıl tamamlanmasını planlıyoruz.”

Yılmaz, çalışma bittiğinde Bolu halkının bir kilometrelik plaja sahip olacağını, gölet çevresinde yürüyüş yolları, parklar ve öz çekim noktalarının da yer alacağını vurgulayarak, “Gölette, insanlar yüzme imkanına kavuşmanın yanı sıra kano gibi su sporlarını da yapabilecek. Özellikle kano yarışmaları açısından önemli bir parkura da sahip olacağız. Gelecekte Bolu, sporun her branşının kamp merkezi haline gelecek” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here