“Devlete borcumu dünya şampiyonluğuyla ödemek istiyorum”

0
294

Düzce’de beş kardeşiyle yetiştirme yurdunda büyüyen engelli atlet Emre Kurum, çeşitli turnuvalarda gösterdiği başarısını uluslararası platformlarda da taşımak için çalışmalarını sürdürüyor.

Küçük yaşta annelerinin kendisini terk etmesi, babasının da rahatsızlığı nedeniyle bakımlarını üstlenememesinin ardından yetiştirme yurduna bırakılan beş kardeşten 19 yaşındaki yüzde 70 zihinsel engelli Emre Kurum, spora olan yatkınlığıyla dikkati çekti.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü atletizm antrenörü tarafından keşfedilen Emre Kurum, katıldığı çok sayıda özel turnuvadan madalyalarla dönmesi üzerine, çalışmalarına hız verdi.

Özel sporcular kategorisinde yarışmalara katılan Emre Kurum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazandığı madalyaların öz güvenini artırdığını vurgulayarak, “İlk hedefim milli formayı giyebilmek. Zaten ondan sonrası benim için kolay olacak. Bu gururu yaşadıktan sonra dünya çapında bir çok yarışmada dereceler alacağımdan eminim” dedi.

Emre Kurum, bulunduğu konuma gelebilmek için gece gündüz antrenman yaptığını belirterek şöyle konuştu:

“İlk hedefim milli forma. O formayı terletmek için yoğun bir şekilde çalışıyorum. En kısa zamanda Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Atletizm Milli Takımı’na gireceğim. Ara vermeden çalışmalarıma devam ediyorum. Rahatsızlığım sebebiyle biraz zorlansam da bana güvenenleri mahcup etmeyeceğim. Yetiştirme yurdunda bana ve kardeşlerime hem annelik hem babalık yapan devletimize borcumu dünya şampiyonu olarak bir nebze de olsa ödemek istiyorum. Beş yaşından beri yurtta kalıyorum. Devletimiz bize sahip çıkmaya da devam ediyor. Ben anne ve baba olarak devletimi bildim. Allah devletimizden, Başbakanımızdan ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan razı olsun. Onun bizim üzerimizde emeği çok büyük.”

– “Çok özel bir sporcu”

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Atletizm Antrenörü Adem Öksüz de Emre’nin Türkiye çapında çeşitli dereceler elde ettiğini dile getirdi.

Genç sporcunun çok yetenekli olduğuna işaret eden Öksüz, “Türkiye Özel Sporcular Federasyonu tarafından milli takım seçmeleri için bir şampiyona düzenleniyor. Bu yarışmaya girip şampiyon olmak ve milli takım kampına katılmak için çabalıyor. Biz o hedeflerine kolayca ulaşacağını düşünüyoruz. Emre çok özel bir sporcu” ifadesini kullandı.

Emre Kurum’un engeli nedeniyle algısında düşüklük olduğunu ancak çalışkanlığıyla sorunları aştığını vurgulayan Öksüz, yaşadığı sıkıntıların üstesinden genç yaşta gelen Emre’nin, Türkiye’yi uluslararası turnuvalarda başarıyla temsil edeceğine inandığını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here