Doğa harikası Sera Gölü “360 derece” gezilebilecek

0
287

Doğu Karadeniz’in önemli turistik merkezlerinden olan Sera Gölü’nün 360 derece gezilip dolaşılabilmesi için yapılan çevre düzenlemesi çalışmalarının birinci etabında sona gelindi.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, çevre düzenlemesi çalışmaları yapılan Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Sera Gölü’nde incelemelerde bulundu.

İncelemeler sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Öz, doğa harikası olan ve denize yakınlığıyla bilinen Sera Gölü ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü, çevresinde 360 derece gezilebilecek şekilde düzenlenen göldeki çalışmaların birinci etabında sona gelindiğini söyledi.

Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayı alındıktan sonra gölle ilgili iki aşamalı proje tasarlandığını anlatan Öz, “İlk aşamada yapılan mevcut dolgu alanındaki çevre düzenlemeleri, rekreasyon alanları, hizmet tesisleri, lokanta, otopark ve kafeterya gibi çalışmalar önümüzdeki turizm sezonuna yetiştirilecektir. Sera Gölü’nün çevresi tamamen temizlendi ve buraya akan dere ıslah ediliyor. Gölün dolmaması ve kirlenmemesi için bentler yapılmaktadır” dedi.

Öz, göldeki birinci etap çalışmaları için şu ana kadar 3 milyon 670 bin lira harcandığını dile getirerek, “Bu çalışmalar bitirildiğinde Sera Gölü masmavi bir göl olacak ve kentin gözde mekanlarından birisi haline gelecek” diye konuştu.

Göldeki ikinci etap çalışmalarına da önümüzdeki süreçte başlanacağını ifade eden Öz, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki süreçte de ikinci etap çalışmalarıyla ilgili proje hazırlıkları sürüyor. Proje bitirildiğinde ihaleye çıkacağız. Bu çalışmalar kapsamında da gölün çevresinde 360 derece gezilebilecek şekilde bir yürüyüş yolu ve seyir noktaları oluşturulacak. Çalışmalar tamamlandığında burası yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacaktır.”

Öz, gölle ilgili çalışmalarda emeği geçenlere de teşekkür etti.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here