Doğu Karadeniz, kış turizminde de adından söz ettirmek istiyor

0
354

Son yıllarda “deniz, kum, güneş” algısında yaşanan değişimle birlikte Doğu Karadeniz’i ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında her geçen yıl artış yaşanıyor.
Yeşilin bin bir tonuna rastlanabilecek eşsiz güzellikteki doğası, binlerce yıllık tarihin bugüne taşıdığı camileri, kiliseleri ve manastırları barındıran bölgede, turizmi 12 aya yaymak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülüyor.
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 bin yıllık geçmişe sahip Trabzon’un, Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri arasında yer aldığını söyledi.
Bu unvanın, yılların birikimi ve emeği sonucu ortaya çıktığına vurgu yapan Öz, “Bu unvanı korumak ve daha yukarılara çekmek için yeni sorumluluklarımız var. Bunun için Trabzon’un bütün boyutlarıyla çalışacağız” dedi.
Öz, Trabzon’da turizmin her geçen gün daha da önemli sektör haline geldiğini vurgulayarak, “Memleketimizin dört bir yanından gelen ziyaretçilerimizin yanı sıra bir çok Avrupa ülkesinden de ziyaretçimiz var. Son yıllarda Körfez ülkelerinden gelen misafirlerimizin sayısı da ciddi şekilde arttı” diye konuştu.
Trabzon’un, Doğu Karadeniz’in doğasını, tarihini, kültürünü yaşamak için bölgeye gelen turist sayısının her geçen yıl arttığına dikkati çeken Öz, şunları kaydetti:
“Geçtiğimiz sezon ilimizi ziyaret eden turist sayısı 3 milyonu aştı. Misafirlerimizden yaklaşık 800 binini yabancılar oluşturdu. Bir yandan bu rakamları yukarıya çekmeye çalışırken bir yandan da kalıcılığı sağlamak için uğraşıyoruz. Turizmi daha geniş zamana, mevsimlere ve daha geniş alana yaymak için mücadele ediyoruz. İlimizde daha önce iki aylık döneme sıkışan turizm, yaptığımız çalışmalar sayesinde son yıllarda neredeyse 5 aya yayıldı.”
Öz, geçmiş yıllara oranla, kış aylarında yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşandığını gözlemlediklerini paylaşarak, “Kış, doğa ve ekoturizmi de devreye alarak ilimizde, bölgemizde turizm faaliyetlerini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bunun için bütün taraflarla birlikte hareket ediyoruz. Konaklama anlamında ilimizde ciddi gelişme yaşandı ve 4, 5 yıldızlı otellerimizin sayısı arttı. Apart otel şeklinde ruhsatlı ve denetime tabi kuruluşlarımızın sayısı da her geçen gün artıyor ” ifadesini kullandı.
Trabzon’da daha önce turizm dendiği zaman 2, 3 güzergahın akla geldiğini anımsatan Vali Öz, şöyle devam etti:
“Sümela Manastırı, Uzungöl, Atatürk Köşkü, Ayasofya… Halbuki şehir içinde de Kızlar Manastırı gibi çok önemli mekan var. Ortahisar’da hanlar, hamamlar, camiler gibi çok önemli tarihi eserleri restore ettik ve ziyarete açtık. Alacahan gibi tarihi el sanatlarına ev sahipliği yapan bir değerimiz var. Bu mekanlar, Trabzon’da turizmin giderek farklı alanlara yayılması noktasında önemli değerler.”
Öz, Trabzon’da tarihi ve doğal güzellikleri insanlara daha iyi sunabilmek için hazırlanan projeler arasında, teleferik projelerinin de yer aldığını belirterek, “Uzungöl’de ve Sümela Manastırı’nda yapılacak teleferik projeleri, kış turizmini hareketlendirecektir” dedi.
Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Uzungöl’de hem konaklama kapasitesinin hem de kalitenin arttığına işaret eden Öz, turistlerin Uzungöl’ü kış aylarında da ziyaret ettiklerini memnuniyetle gördüklerini söyledi.
Öz, Uzungöl’ün kışın ayrı güzel olduğunu ifade ederek, “Sakinliği, doğal güzelliği, manzarası ve buz tutmuş gölüyle Uzungöl, aslında kışın gezmek, görmek için yazdan daha güzel manzaralar sunuyor. Tesislerimiz de bu anlamda kışın konaklamak için çok uygun” diye konuştu.
– Bölgedeki kayak merkezleri
Kış turizminin vazgeçilmezleri arasında kayak merkezleri ilk sıralarda yer alıyor. Bölgeyi ziyaret eden turistlere Gümüşhane, Bayburt ve Artvin’deki kayak merkezleri hizmet veriyor.
Artvin’de Atabarı Kayak Merkezi, şehir merkezinden yaklaşık 17 kilometre mesafede 2 bin 200 rakımlı Mersivan Dağı’nda bulunuyor. Merkezde kar kalınlığı 1,5 metrenin üzerinde.
Bayburt merkeze 39 kilometre mesafede, 2 bin 409 rakımlı Kop Dağı’ndaki Kop Dağı Kayak Merkezi ile Gümüşhane-Trabzon sınırındaki Zigana Dağı’nda bulunan Zigana Kayak Tesislerinde de kar kalınlığı yaklaşık 1 metre.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here