Doğu Karadeniz’de kapalı yöntemle mitral kalp kapağı değişikliği

0
249

Doğu Karadeniz’de ilk kez bir hastanın mitral kalp kapağı, kapalı yöntemle değiştirildi.
Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören Nazmiye Öztürk’ün mitral kalp kapağı, Kardiyolog Doç. Dr. Levent Korkmaz, Uzm. Dr. Ali Rıza Akyüz ve Kalp Damar Cerrahı Uzm. Dr. Muhammet Onur Hanedan’ın yer aldığı ekip tarafından kapalı yöntem uygulanarak değiştirildi.
Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Öztürk’ün 2010 yılında açık kalp ameliyatı olduğunu belirterek, “Bir yıl önce yapılan tetkiklerde, değişen kapağın bozulduğu ve tekrar ameliyatla değiştirilmesi gerektiği hastamıza iletilmiş. Hasta ve yakınları birçok doktordan fikir almış ancak ikinci açık kalp ameliyatının çok riskli olduğunu öğrenerek ameliyattan vazgeçmişler” dedi.
Hastanın şikayetlerinin son dönemde belirgin olarak arttığını anlatan Korkmaz, “Hasta, bu tür ameliyatların kapalı yöntemle de yapılabildiğini öğrenerek hastanemize müracaat etti. Hastamız bize başvurduktan sonra gerekli değerlendirmeleri ve tetkikleri yaptık. Operasyonu hastamızın göğsünü tamamen açmadan, meme altından girerek gerçekleştirdik. Yaklaşık 20 dakika süren işlemle daha önceden bozulan kapağın içine yeni bir kapak yerleştirdik” diye konuştu.
Korkmaz, işlemin oldukça başarılı geçtiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Hastamızı gelişebilecek herhangi bir olumsuzluğu gözlemlemek amacıyla 48 saat süreyle yoğun bakımda takip ettik. Ardından hastamızın tedavisi servis ortamında devam etti. Hastanemizde yaklaşık 150 hastamızın aort kapağı ameliyatsız yöntemle başarılı bir şekilde değiştirilmişti. Bölgemizde ilk defa, Türkiye’de de beşinci kez uygulanan bu yöntemle mitral kapak değişimini de başarılı şekilde gerçekleştirdik.”
Kapalı yöntemle kalp kapağı değişiminin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlık kazandığına dikkati çeken Korkmaz, “Artık bu hizmet hastanemizde başarılı şekilde uygulanmaktadır. Bölgemizdeki bu tür kapak değişim ihtiyacı olan hastalarımızın hizmete erişimi kolaylaşmıştır” ifadesini kullandı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here