Donan gölde balık avı

0
207

Ahlat`ın Ovakışla beldesine bağlı köylerde yaşayan vatandaşlar, yüzeyi 40 ila 50 santimetre kalınlığında buz tutan Nazik Gölü`nde, tehlikeye aldırış etmeden balık tutmaya çalıştı.

537186

Sabahın erken saatlerinde yüzeyi buz pistini andıran göle giden vatandaşlar, ellerindeki kazma, kürek ve demir çubuklarla buz tabakasını kırarak ağlarla, aynalı sazan ve koçak balığı avlıyor.Buz tabakasının üzerinde yaklaşık bir kilometre yürüyen vatandaşlardan bazıları tuttukları balıkları satarak geçimini sağlarken, bazıları da evinin ihtiyacını karşılıyor.

537191

Nazik köyü muhtarı Kerem Andırıcı,  yaptığı açıklamada, yılbaşından itibaren etkili olan soğuk havadan dolayı Nazik Gölü`nün donduğunu söyledi.Gölün yüzeyinin 40 ila 50 santimetre kalınlığında buz tabakasıyla kaplandığını ifade eden Andırıcı, şunları kaydetti:”Bu buz tabakası mart ayının sonunda çözülüyor. Kar yağmasaydı buz tabakası daha kalın olurdu. Gölümüz hem derin hem de çok bir büyük alana sahip. Gördüğünüz gibi vatandaşlar gölde balık avlıyor. Kışın balık avlamak için civardaki köylerden çok sayıda insan buraya geliyor. Kimi vatandaşlar avladıkları balıkları Batman ve Diyarbakır`a götürüp satıyor, kimileri de evinin balık ihtiyacını karşılayarak, misafirlere ikram ediyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here