Dortmund’da Trabzon etkinlikleri

0
241

Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenen “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri” başladı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Vakfı ve Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından Westfalenhallen’de gerçekleştirilen etkinliklerin açılış törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun organizasyon nedeniyle selamlarını ilettiklerini söyledi.

Trabzon’un kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin şehri olduğunu ifade eden Soylu, “Kimi ülkeler vardır, Kanuni’leri ve Fatih’leri yoktur. Allah’a şükür şehrimizin Kanuni’si de Fatihi de var. Sorumluluğumuzu ve yükümlülüğümüzü biliyoruz. Bu şehrin ne anlama geldiğini, neyi hissettirdiğini biliyoruz. O nedenle bu etkinlikle bizi bütünleştiren çok değerli eski bakanımız Faruk Nafiz Özak’a ve emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Türkiye sadece 780 bin kilometrekareden teşekkül bir ülke değildir. Trabzon da sadece kendi içinde nüfusunun yaşadığı bir şehir değildir. Biz büyük bir medeniyetin insanlarıyız” diye konuştu.

– “Bizim siyasetimiz Anadolu ve Türkiye siyasetidir”

Dünün Türkiye’sini bildiklerini vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“Bizi bir şekilde pranga altına almak isteyenlere karşı ülkemizi zenginleştirmek ve büyütmek, kendi medeniyetimizi dünyaya anlatabilmek için güçlü bir Türkiye’yi ifade etmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bugünlerde zor ve sıkıntılı günler yaşadığımızı biliyoruz. Bir taraftan güneydoğuda daha henüz 1 Kasım seçimleri üzerinden 4 ay geçmemişken demokrasinin oluşturduğu sonucu ortadan kaldırmak için, ülkenin birliğini ve beraberliğini, istikrarını ortadan kaldırmak için hangi tür oyunların olduğunu biliyoruz. Biz burada birliği, beraberliği ve barışı anlatmak için Türkiye’den buraya geldik. Hiç endişeniz olmasın. 365 gününün planını yapamayan Türkiye, Allah’a şükürler olsun ki bugün 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini ortaya koyan ülke oldu. Bunun siyaseti yok. Bizim siyasetimiz Anadolu ve Türkiye siyasetidir. Hep beraber görüyoruz.”

Bir insanlık sınavından geçildiğine işaret eden Soylu, Türkiye’nin 2 milyon 600 bin Suriyeliye kapılarını açarak bu sınavdan geçtiğini vurguladı.

Türkiye’nin bunu ilk defa yapmadığını bildiren Soylu, “Sadece bugün değil, bizim topraklarımıza gelen Çerkezlere, Gürcülere, Abazalara ve Balkanlardan gelen herkese kucağımızı açtık. Biz bir millet olduk onlarla. Nasıl bir medeniyet çizgisi içinde yürüdüğümüzü de biliyoruz” ifadelerini kullandı.

– “Türkiye hiçbir zaman teröre mahkum olmamıştır”

Tek bir teröristin dahi ülke toprakları içinde olmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Bütün bu imtihanlardan Türkiye’yi geçirmeye çalışanlara sesleniyorum; bir taraftan şehitlerimiz olacak, onları katledenlere taziyeye gidecekler ve o taziyelerle beraber bunu bir siyasi partinin bayrağı altında gerçekleştirecekler. Demokrasi birlik ve beraberlik için var. Türkiye hiçbir zaman teröre mahkum olmamıştır, olmayacaktır da. Kim ne yaparsa yapsın, ne ortaya koyarsa koysun. Dünya ve insanlık adına Ortadoğu’ya da barışı biz getireceğiz, dünyaya da barışın gelmesi için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz. Ama bir tek teröristin kendi ülke topraklarımızın içinde olmasına da müsaade etmeyeceğiz. Siz burada bizim bayraktarlığımızı ve elçiliğimizi yapıyorsunuz. Her birinize tek tek sesleniyorum. Ülkenizle gurur ve onur duyun.”

– “21. yüzyılı insanlığın barışı ve kardeşliği kurtaracak”

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise organizasyonda emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, Trabzon’un ilk kez bu kadar kapsamlı bir etkinliği yurt dışında gerçekleştirmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Dortmund ve Trabzon’un benzerlikleri olan iki kardeş şehir olduğuna işaret eden Hamzaçebi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İki şehir de spor kenti. Bu akşamki beraberliğin burada kalmamasını, büyüyerek devam etmesi gerekiyor. 21. yüzyılda kentlerin yarışında Dortmund ve Trabzon el ele yürümelidir. Bizim kültürümüzde gurbet diye güzel bir kavram vardır. Bir dönem köyden kente göçün ifadesi olmuş, daha sonra ise Avrupa’ya gidilen yerler daima para kazanılacak ondan sonra memlekete dönülecek yerler olarak görülmüştür. Ancak vatandaşlarımız bu kavramı zaman içinde değiştirdiler ve gittikleri yerlere yerleşerek oraları da kendi memleketleri gibi sevdiler. 21. yüzyılı insanlığın bu barışı ve kardeşliği kurtaracaktır. Bu gecenin sadece Almanya’da yaşayan Trabzonlulara ait olmamasını, Alman kardeşlerimize de ait olmasını diliyorum.”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da bir süre önce Sultanahmet’te meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Alman turistlerin olduğunu anımsatarak, “Terör saldırılarında yitirdiğimiz tüm insanların anısını yüreğimizde taşıyarak biz millet olarak terörün hepsine karşıyız. Dünya’da insanlığın dili, dini ve mezhebi ne olursa olsun barış ve kardeşlikten yanayız. Bu anlamda düzenlenen bu organizasyonda bunun en iyi göstergesi. Kardeş şehrimizle yaptığımız bu etkinliğin daha nice seneler devam etmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Dortmund Belediye Başkanı Ullrich Sierau ise Dortmund’un bu organizasyon için seçilmesinin kendisini gururlandırdığını ve şehri onurlandırdığını belirtti.

İki kentin 2014 yılından itibaren kardeş şehir olduğunu anımsatan Sierau, “Eminim buradaki fuar günleri Trabzon’dan gelen renklerle şehrimizde ışık saçacaktır. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Özellikle yıllardır Trabzon ve Dortmund arasında kardeş şehir için çaba sarf eden insanlara teşekkür ediyorum. Ben inanıyorum ki Trabzon’un renkleri birçok misafiri çekecek ve etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arından Avrasya Üniversitesi kolbastı ekibi gösteri sundu. Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü’nün “Kent Dokusu Tasarımları” defilesinin ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi mehter takımı sahne aldı.

Bakan Soylu, daha sonra beraberindeki protokol üyeleriyle etkinlik kapsamında açılan stantları gezdi.

28 Şubat’a kadar devam edecek etkinliğin açılışına, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar, Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Altınışık, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ile çok sayıda davetli katıldı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here