Dünya birincisi robotlardan gösteri

0
255

Japonya’nın başkenti Tokyo’da 27’incisi düzenlenen “Japon Sumo Robot Turnuvası 2015″te dünya birincisi olan Karabük Üniversitesi (KBÜ) Robot Kulübünün robotları gösteri sundu.

Kulüp Başkanı Yusuf Karabacak, akademik danışman Prof. Dr. Raif Bayır, takım kaptanı araştırma görevlisi Tuncay Soylu ve öğrencilerden Süleyman Ceven, Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ı makamında ziyaret etti.

Kulübün başarısından duyduğu mutluluğu dile getiren ve rektör olarak her zaman kaliteye önem verdiğini belirten Polat, “Öğrencilerimizin yüreklerine, ellerine sağlık. Öğrenci ve hoca kalitesiyle adından söz ettiren bir üniversite olmak istiyoruz. 4 yıl boyunca tamamıyla yapacağımız iş kaliteyle ilgili olacak. Öğrencilerimizin Japanyo’ya gidip bu ödülü almaları bizi onore etti. Elde etmiş oldukları başarının Türkiye’deki karşılığı başpehlivanlıktır” diye konuştu.

Karabacak da üniversitede aynı zamanda yüksek lisans öğrencisi olduğunu vurgulayarak “Yarışmada toplam 5 maç yaptık. Namağlup olarak birinci olduk. Orada bizim başpehlivanlık değerinde olan ‘yokozuna’ ödülü verildi” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Raif Bayır da sumo robotları ve Japonya’da yapılan yarışlar hakkında bilgiler aktardı.

Daha sonra rektörlük salonunda yapılan gösteride, kulübün dünya birincisi olan robotları hünerlerini sergiledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here