Düzce yaylasındaki 7 kişi kurtarıldı

0
258

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde, araçlarıyla yaylaya gezmeye giden ve ani bastıran tipi ve kar yağışı yüzünden mahsur kalan 7 kişi, 8 saat sonra kurtarıldı.

İlçeye bağlı Kardüz Yaylası’na gitmek için öğleden sonra iki ciple yola çıkan İsa Somuncu, Halil Tütüncü, Hasan Sivil, Anıl Kahveci ile Uğur, Yaşar ve Samet Yıldız, bölgede oluşan yoğun kar yağışı ve tipi sonrası mahsur kaldı.

Araçları kara saplanan ve bulundukları yerde hareket edemeyen 7 kişi olayı jandarma ekiplerine bildirdi. Ekipler, bölgeye ulaşmak çok zor olduğu için İl AFAD, UMKE, Düzce Safari Off Road Kulübü (DUSOF), Düzce Arama Kurtarma Ekibi’nden (DAKE) yardım istedi.

AFAD ve UMKE koordinatörlüğünde Gölyaka İlçe Jandarma Komutanlığında toplanan ekipler, DUSOF’a ait 8 arazi aracıyla yola çıktı. Yaklaşık 3 saat süren zorlu yolculuğun ardından bin 600 rakımlı yaylaya ulaşan ekipler, bir vatandaşın traktörünün de yardımıyla mahsur kalan 7 kişinin araçlarına ulaştı.

Mahsur kalan vatandaşlardan Uğur Yıldız, AA muhabirine, yaklaşık 8 saat boyunca mahsur kaldıkları ve araç içinde beklediklerini belirterek, “Arabanın altı yere oturdu ve tekerler havada kaldı. Bulunduğumuz yerde 7-8 saattir mahsuruz. Jandarmayı aradık, köy muhtarına ulaştık, yardım istedik. Traktör geldi onun yardımıyla saplandığımız yerden çıktık” dedi.

DUSOF Başkanı Mehmet Albayrak ise bölgeye 8 arazi aracı ile çıktıklarını ve yaklaşık 3 saat sürdüğünü anlatarak, “Olay yerine hareket ettiğimizde arkadaşlarımızla irtibat kurduk. Uzun süren bir yolculuk oldu fakat arkadaşlarımızı kurtardık. Biz iki araç var diye yola çıkmıştık fakat onlara yardım için çıkan bir araç da yolda kalmış. Ona çabuk ulaştık. O araca mahsur kaldı diyemeyiz fakat iki araçta bulunan 7 kişi çok şükür kurtarıldı” diye konuştu.

Araçlar güvenli bir şekilde İlçe Jandarma Komutanlığına teslim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here