Düzce’de antik kentteki çalışmalar

0
335

Düzce’de bulunan ”Prusias ad Hypium” antik kentinde çevre düzenlemesi yapılacak.

Düzce Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Düzce Belediyesi AB Proje Ofisi tarafından hazırlanan Doğu Marmara Antik Kent Projesi’nin, Doğu Marmara Kalkınma Ajansından 1 milyon 214 bin 368 lira hibe almaya hak kazandığı belirtildi.

Projenin bu ay içinde düzenlenecek açılış toplantısıyla faaliyetlerine başlayacağı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Doğu Marmara Antik Kent Projesi kapsamında Konuralp’te ‘arkeopark’ oluşturulacak. Antik tiyatro ve çevresinde sokak sağlıklaştırması, çevre düzenlemesi yapılacak. Seramik atölyeleri oluşturularak sertifikalı kurslar verilecek. Açık Hava Kent Müzesi oluşturulacak, ev pansiyonculuğu gerçekleştirilecek. Oryantirin gorganizasyonlar gerçekleştirilerek Turizm Enformasyon Ofisi kurulacak. Tanıtım toplantıları düzenlenerek afiş, broşür ve tabelalar hazırlanacak. Bu kapsamda tarihi, doğal ve kültürel mirasın korunmasına katkı sağlanarak Konuralp’in turizm ayağı ön plana çıkartılacak.”

Doğu Marmara Antik Kent Projesi’nin, bölgenin turizm potansiyelini ortaya çıkaracak bir proje niteliği taşıdığı vurgulanarak, Konuralp’in kültür ve turizm çeşitliliğinin bölgedeki adresi haline geleceği belirtildi.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here