Elmada bilimsel hasat

0
311

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde bir meyve çiftliğinde üretilen yaklaşık 700 ton elma içindeki şeker oranı ölçüldükten sonra hasat ediliyor.

Çandır köyünde bin dönüm arazi üzerinde kurulan ve 199 bin meyve ağacı  bulunan çiftlikte meyveler bilimsel yolla belirleniyor. Meyvelerin içindeki şeker oranı ölçüldükten sonra lezzetli olan ve saklama koşullarına uyan meyveler toplanıyor. Eylül ayıyla birlikte elma hasadına başlanan çiftlikte öncelikle ziraat mühendisleri meyve ağaçlarını inceleniyor sonra hasat yapılıyor.

SAMMEY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kasap, AA muhabirine, meyve ağaçlarındaki hasat ve budamanın bilimsel esaslara dayalı yapıldığını söyledi.

Bilimsel esaslardan taviz vermediklerini belirten Kasap, “Gübreleme bile teknik usullerle yapılmaktadır. Meyvelerin olgunlaşma dönemleri her gün takip edilmekte, belli bir şeker oranına geldiğinde hasat başlamaktadır. Meyvenin şeker oranı yükseldikçe lezzeti düşer ve saklama süresi kısalır. Çabuk bozulur. Sağlık açısından da çok arzu edilen bir meyve değildir. Bu oranları tespit ediyoruz, istenilen orana ulaştığımızda el değmeden hasat yapıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here