Ana Sayfa Genel Engelleri tırmanarak aştılar

Engelleri tırmanarak aştılar

0
238

Samsun’da Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu Birleştirme Programı kapsamında down sedromlu, zihinsel engelli ve otizmli çocuklar, üniversite öğrencileriyle tırmanma duvarına çıktı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin gönüllü olduğu program çerçevesinde 25 engelli çocuk, üniversite kampüsündeki salonda spor yaptı.

Önce badminton oynayan engelli çocuklar, daha sonra tırmanma duvarına çıktı. Üniversite öğrencilerin yardımıyla duvara tırmanan çocuklardan bazılarının korku, bazılarının ise sevinç yaşadığı görüldü.

Samsun Down Sendromlular Derneği Başkanı Meryem Gezer Sevinç, özel eğitim alan çocukları sosyalleşmeleri için üniversite öğrencileriyle bir araya getirdiklerini söyledi.

Down sendromlu, zihinsel engelli ve otizmli çocuklara spor yaptırmayı amaçladıklarını anlatan Sevinç, şöyle konuştu:

“Çocuklara spor yaptırırken normal arkadaşlarıyla bağ kurmalarını istiyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar hiç denenmemiş bir çalışma yaptık. Pilot, çalışma olarak tırmanma parkuruna çocuklarımızı getirdik. Kaygı düzeyi yüksek çocuklarımızda ne olacağını görmek istedik.”

Gönüllü gençlerin proje içinde yer almasının sevindirici olduğuna işaret eden Sevinç, “Özellikle üniversite öğrencilerinin bu tür aktivitelerde yer alması bizim için çok değerli. Bu tür etkinlikleri, tamamen gönüllülük esasına göre yapıyoruz. Bu etkinlikte görev alan öğrencilerinin gelecekte toplum içinde önemli görevler alacaklarını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here