Ana Sayfa Genel “Erbaa yaprağına sahip çıkıyor” etkinliği

“Erbaa yaprağına sahip çıkıyor” etkinliği

0
239

Tokat’ın Erbaa ilçesinde önemli bir geçim kaynağı olan asma bağ yaprağının ilçe adıyla tescillenmesi için sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde “Erbaa yaprağına sahip çıkıyor” etkinliği düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Şoförler Odası Başkanlığı, Erbaa Narenciye Bağ Yetiştiricileri Derneği, köy ve mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Sivil toplum örgütleri adına basın açıklamasını okuyan Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gökalp Coşkun, Tokat’ın en büyük ve en gelişmiş ilçesi Erbaa’da asma bağ yaprağı üretiminin ilçe ekonomisi için önemli olduğunu söyledi.

Kırsal kalkınma hamlesi için Erbaa yaprağının coğrafi tescil işaretini almaları gerektiğini vurgulayan Coşkun, “İlçemiz artık üzüm ve asma bağ yaprağı satışında dünya çapında marka olma yolunda ilerliyor. Bugün Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, Avusturya başta olmak üzere pek çok ülkeye bağ yaprağı ihraç ediyoruz. Yaprak ve üzüm satışının ilçe ekonomisine katkısı yıllık 100 milyon lira civarında.” dedi.

Coşkun, Vali Cevdet Can’ın talimatı ile tescil çalışmalarını Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün yürüttüğünü anlatarak. şunları kaydetti:

“Bizler de ısrarla 3 bin yıldır bu topraklarda üretilen asma bağ yaprağının her yerden daha farklı bir lezzete ve kaliteye sahip olduğunu iddia ediyoruz. Unutulmamalıdır ki Tokat ili Niksar cevizi, Tokat kebabı, Zile pekmezi, Turhal yoğurtmacı ve Erbaa yaprağı ile bir bütündür. Tokat merkez ve diğer ilçelerin toplam asma bağ yaprağı üretimi, Erbaa’daki üretimin yarısı bile kadar değildir. Kuvvetli bir bünye ve hafıza için herkes Erbaa yaprağı tüketmelidir.”

Etkinlikte daha sonra katılımcılara zeytinyağlı yaprak dolma ikram edildi.

 

AA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here