Fatsa’da “Modern Fındık Yetiştiriciliği”

0
331

Fatsa Ziraat Odası Başkanlığı ile İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, “Modern Fındık Yetiştiriciliği” konulu panel düzenledi.

Fatsa Kültür Sarayında düzenlenen panel, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Panelin açılış konuşmasını yapan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Ayaz, Türkiye’de 8 milyon kişinin geçimini fındıkla sağladığını söyledi.

Dünyada fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’inin Türkiye tarafından sağlandığını belirten Ayaza, şöyle konuştu:

“Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 80’i ihraç ediliyor. Fatsa’da son on yılın verim ortalaması dekar başı 98 kilo iken 2015 yılında 106 kiloya çıkmıştır. Türkiye’de fındık veriminde Sakarya 141 kilo ile zirvede yer alırken Düzce 112 kilo ile 2. sıradadır. Dünya’da ise ABD 252 kilo ile birinci, Gürcistan 152 kilo ile ikinci ve İtalya ise 147 kilo ile üçüncüdür. Bizim acilen dekar başına alınan verimi 150 kiloya çıkarmamız lazım.”

Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar ise, bölgedeki fındık bahçelerinden elde edilen verimin ve kalitenin çok düşük olduğunu, fındıkta söz sahibi olmak için bahçelerdeki verimin artırılması gerektiğini belirtti.

Dünya fındık üretiminin yüzde 75’nin karşılamalarına rağmen fiyat ve borsa anlamında bir istikrar sağlayamadıklarını aktaran Kibar, “Yıllara göre dalgalanan fındık fiyatları bugün birçok üreticimizi köylerden kente göçe zorlamıştır. Fındık, artık bir çok üretici için ana geçim kaynağı olmaktan çıkmış ve ek geçim kaynağı olacak hale gelmiştir. Bunu önlemek için dekar başına verim artırılmalı. Fındıkta taban ve tavan fiyat uygulanmalı ve FİSKOBİRLİK desteklenmelidir. Üreticilerimizin eli, ayağı, gözü, kulağı ve gür sesi olmaya devam edeceğimizden kimse kuşku duymasın.” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here