“Fındığı naylon çuvala koymayın” uyarısı

0
319

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, fındığın küflenme gibi olumsuzluklarla karşılaşılmaması için naylon çuvallara konulmaması uyarısında bulundu.

Başaran, AA muhabirine, yurt genelinde çiftçilerin fındık hasadına başladığını söyledi.

Toplanan fındığın muhafazasının naylon çuvallarda yapılmasının küflenmeye sebep olabileceğini anlatan Başaran, “Yeşil fındığın bir gün dahi naylon çuvalda kalması, üst üste bekletilmesi aşırı kızışmaya neden olur, bu da küflenme başta olmak üzere bir çok olumsuzluğu beraberinde getirir. Üreticilerin hasat, harman ve depolama esnasında kesinlikle naylon çuval kullanmamaları gerekir” diye konuştu.

Başaran, havaların aşırı sıcak seyretmesinin yanında fındıkta külleme hastalığı görülmesinden dolayı verim ve rekolte kaybı oluşacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Aşırı sıcaklar ve erken hasat, verimi ve kaliteyi düşürüyor. Bu durumda üretici önemli bir maddi kayıp yaşayacaktır. Sürekli tekrar ettiğimiz gibi üreticilerimiz, fındığını pazara erken indirmesin ve kesinlikle emanete vermesin. Fındık üzerinden rant elde etmeye çalışanlar, rekolte tahminlerini yüksek tutarak fındık fiyatlarını düşürme konusunda kamuoyu oluşturma çabasındalar. O yüzden hiçbir çiftçimiz fındığını 15 liranın altında satmamalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here