Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

0
210

Ordu’nun İkizce ilçesi Düzpelit Mahallesi Muhtarı Hasan Çalık, muhtarlık maaşından biriktirdiği ve mahalle sakinlerinin de katkılarıyla hazırladığı karavanla, İkizce ilçesini, mahallesini ve fındık ürününü tanıtmak için İstanbul’a doğru yola çıktı.

Düzpelit Mahalle Muhtarı ve aynı zamanda da İkizce Ziraat Odası Başkanı olan Hasan Çalık, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşadıkları ilçe olan İkizce’yi ve fındığı tanıtmak için karavanla seyahat edeceklerini söyledi.

İkizce ilçesinin Düzpelit Mahallesi’nde 700 yıllık çivisiz cami olduğunu belirten Çalık, “Bu camiden Türkiye’de sadece 3 tane var. Mahalle muhtarı olarak İkizce’yi tanıtmak için bu tura hazırlandım. Ayrıca ilçemizde Kültür ve Turizm Bakanlığına kayıtlı 6 bin 500 kitabın olduğu kültür ambarımız var. Bunları tanıtmak için de karavanımızın içinde gezici kütüphanede kurduk. Bugün İkizce’den yola çıktık, Ünye’de kalacağız. Perşembe günü Samsun’a, oradan da İstanbul’a kadar gitmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Çalık, “Mahallemizde muhtarlık bütçesi oluşturduk. Bu bütçeyle tanıtım çalışmamızı gerçekleştireceğiz. Buna ilaveten aldığım muhtarlık maaşından biriktirdiğim parayı da koyarak bu işi yapacağız. Mahalle sakinlerim de bana destek oluyorlar, bu işi de başaracağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 1 ayda 2 bin kilometre yol gitmeyi planladıklarını da işaret eden Çalık, il il, ilçe ilçe gezerek, İkizce’nin ve fındığın tanıtımını yapacaklarını belirtti.

Çalık, tanıtım faaliyetleri kapsamında ikram için fındık sepetleri hazırladıklarını anlatarak, ilçeyi tanıtan logo ve fotoğraflar da dağıtacaklarını ifade etti.

Karavanın aynı zamanda gezici kütüphane hizmeti de vereceğini hatırlatan Çalık, “Karavanımız aynı zamanda gezici kütüphane. Gittiğimiz yerlerde insanlar bu kaynaktan faydalanacak. Karavandaki kütüphanemiz 700 kitaptan oluşuyor. Durduğumuz yerlerdeki insanlar inşallah bunlardan faydalanacak.” diye konuştu.

Ünye’den başlayacak olan tanıtım turunda son durağın İstanbul olacağını vurgulayan Çalık, “Tanıtım için böyle bir şey düşündük. 3 kişi yola çıkacağız. İkizce’yi başka türlü tanıtamayız. İkizce’de fabrika yok, sanayi yok. Sanayi kurulmasına zaten çok da taraf değiliz. Doğasını bozmak istemiyoruz. Güzel şirin İkizce’mizi Türkiye’de tanıtmak istiyoruz.” dedi.

– İspanya’ya da sepet ihraç ediyorlar

Çalık, ilçenin tanıtımı amaçlı el yapımı fındık sepetlerini İspanya’ya da iki kez gönderdiklerini işaret ederek, talep geldiğinde tekrar göndereceklerini kaydetti.

Sepetten yana da sıkıntı olmadığını anlatan Çalık, “Biz tarihi yaşatmak istiyoruz. İnşallah hoş bir seda bırakabilirsek ne mutlu. İkizce’mizin ve fındığımızın tanıtımı için her türlü çalışmayı yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here