Ana Sayfa Genel Fındığın Fiyatı Fırladı Rekor Beklentisi Var

Fındığın Fiyatı Fırladı Rekor Beklentisi Var

0
332

Geçen yıl fındık sezonunun 10 liradan başladığını anımsatan Karan, “2014 ürünü fındık zirai dondan etkilenmiş ve fiyat rekolte azlığı nedeniyle 10 lira gibi tarihi bir fiyattan başlamıştı” diye konuştu.
Bu yıl ise bazı kesimlerin açıkladığı yüksek rekolte rakamlarına rağmen fındık fiyatının sezona 12 liradan başladığını dile getiren Karan, şunu söyledi:
“12 liralık fiyat, Cumhuriyet tarihinin en yüksek açılış rakamı. Fındık fiyatı cuma gününden itibaren hareketlendi. Pazarda 54 randıman fındık 13.80 liradan işlem görmekte.”

Daha artabilir
Karan, Türkiye’nin sezona stoksuz girmesi ve açıklandığı gibi yüksek rekolte olmayışı nedeniyle ilerleyen aylarda fındığın daha da değerli hale geleceğini öngördüklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Fındık fiyatı bugünlerde çok hızlı artış gösteriyor. Yıl başına kadar fiyatın 20 lirayı aşmasını bekliyoruz. Oluşan rakamlar şimdiden yeni mahsulün çok değerli olacağı yönünde bizlere sinyal veriyor. Şu anki fiyatlardan ürün alarak depolarına koyup ilerleyen dönemlerde yüksek fiyattan satmak isteyenler olduğu yönünde duyumlarımız var. İnsanlar fındığı artık altın gibi yatırım aracı olarak görmeye başladı. ‘Yeşil altın’ diye nitelendirdiğimiz fındık Cumhuriyet tarihin en değerli dönemini yaşamaya hazırlanıyor.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here