Fındığın raf fiyatı düşüyor

0
252

Türkiye’nin yeşil altını olarak bilinen fındıkta 2014 yılında yaşanan zirai don sonrası raf fiyatı 80 liraya kadar çıkan kavrulmuş 1 kilogram fındığın fiyatı rekoltenin fazla olmasıyla 40 liraya kadar düştü.

Ordu’da bir fındık firmasının perakende satış müdürü Müslüm Davutoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2014 yılı mart ayının sonunda Doğu Karadeniz’de etkili olan zirai donun ardından kavrulmuş fındık fiyatının rekor üstüne rekor kırdığını hatırlattı.

En son 1 kilogram fındığın raf fiyatının 80 liraya kadar çıktığını söyleyen Davutoğlu, “Bundan dolayı uzmanların da sağlık için günde bir avuç tüketilmesini önerdiği fındığın tüketimi de azalmıştı” dedi.

Serbest piyasada kabuklu fındığın kilogram fiyatının 20 liranın üzerine çıkmasıyla kavrulmuş fındığın raf fiyatının ciddi oranda artış gösterdiğini anlatan Davutoğlu, “Bu sezon ise fındığın rekoltesi hayli arttı. Bu rekolte artışından dolayı fındığın raf fiyatı da otomatik olarak düşmeye başladı. Geçen yılın aynı döneminde 80 liradan satışa sunduğumuz 1 kilogram kavrulmuş fındığın kilogramı şimdi 40 liradan satışa sunuluyor” diye konuştu.

Geçen yıl fiyatı el yakan fındığın tüketiminin düştüğünü de söyleyen Davutoğlu, “Ancak fiyatların yeniden eski seviyelerine gerilemesiyle tüketimi de artmaya başladı. Geçen yıl çok az miktarda, adeta gram gram fındık alan vatandaşlarımız bu yıl daha fazla fındık almaya başladı. Kimi vatandaşımız fındığı evinde tüketmek için alıyor, kimi vatandaşımızın ise yurt içi ve yurt dışındaki akrabalarına hediyelik olarak gönderiyor” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, kavrulmuş fındığın yanı sıra fındıktan elde edilen ürünlerin de raf fiyatının düştüğünü sözlerine ekledi.

Bir başka firmanın satış sorumlusu Engin Dilmen de kavrulmuş fındığın raf fiyatının geçen seneye oranla 40 lira kadar düştüğünü belirterek, “Bu beklenen bir durumdu. Şimdi vatandaşlarımız daha ucuza fındık tüketebilir” dedi.

Satış sorumlularından Ünsal Avcı da geçen yıl kilogramı 80 lira seviyelerinden satışa sunulan kavrulmuş 1 kilogram fındığını bugünlerde 40 liradan sattıklarını dile getirerek, “Fiyatların belirlenmesi tamamen serbest piyasa koşullarına bağlı. Geçen sezon serbest piyasada fındığın kilogramı 20 liradan satılıyordu, bu yıl 10 liranın altından satılıyor” diye konuştu.

– İç tüketimin artması önemli

Öte yandan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt de fındığın raf fiyatının gerilemesine sevindiklerine işaret ederek, “Biz fiyatların daha da gerilemesi taraftarıyız. Fiyatlar biraz daha düşerse fındıkta iç tüketim artar. Biz iç tüketimin artmasını çok önemsiyoruz. Ayrıca fındığın faydaları saymakla bitmiyor. Fiyat daha uygun olursa vatandaşlarımız daha ucuz fındık tüketebilecek” dedi.

Serbest piyasada 9-10 lira seviyelerinde olan fındığın raf fiyatının düşmesinin gayet normal olduğunu vurgulayan Cörüt, “Ancak raf fiyatını düşürmemek için çok direnen firmalar oldu. Gelen tepkiler üzerine fiyatlar makul seviyelere düşürülmek zorunda kalındı” diye konuştu.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here