“Fındık fiyatları istikrarlı ve makul seviyelerde olmalı”

0
229

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, üreticinin fındıkta istediği makul fiyat olmadan ürününü pazara indirmekte direndiğini söyledi.

Soydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda mevsim değişikliğinden dolayı mart ayının fındık üreticileri açısından sıkıntılı geçtiğini belirterek, “Kış sezonu başladığında bahar aylarının sıkıntılı geçeceğini tahmin ediyorduk. Bu durumu da üreticilerimizle paylaştık. Mart ayı, 2014 yılındaki don olayı gibi olmasa da özellikle yüksek kesimlerdeki üreticilerimize sıkıntılı süreç yaşattı.” dedi.

Bundan sonraki süreçte yaşanan zararların kamuoyu ile paylaşılacağını aktaran Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle 15, 16 ve 17 Mart’ta orta kesimlere kadar kar düştü. Özellikle 500 ile 700 rakım arasında, kısmi zararların olduğu görülüyor. 700 ile bin 100 rakım yükseklikte önemli boyutta bölgesel zararlar var. Zararların tespiti için aradan belli bir zaman geçmesi ve sıcak havanın olması gerekiyor. Hava ısınınca zarar gören yapraklar veya fındık tomurcukları kahverengi hale dönüşecek. Onun için de belli bir sıcağı görmesi gerekiyor. Bununla ilgili de gerekli tespitler yapılacak ve kamuoyuna açıklanacak.”

Soydan, fındıkta bakım ve temizlik çalışmalarının yapılması gerektiğine de dikkati çekti.

– “Üreticinin elinde önemli miktarda fındık var”

Fındık fiyatlarında yaşanan düşüşün hayretle izlendiğini anlatan Soydan, “Üreticinin elinde önemli miktarda fındık var. Aynı zamanda manavın elinde kendi sermayesiyle aldığı fındık bulunuyor. Aslında üreticinin elindeki fındığa ihtiyaç var. Üreticimiz de istediği makul fiyatı yakalamadan pazara fındık indirmemekte direniyor” diye konuştu.

Soydan, fındık fiyatının dün itibarıyla 8,80 lira olduğunu kaydederek, “Üreticinin kabul edeceği bir fiyat değil. Fındık bizim tek geçim kaynağımız ve milli ürünümüz. Hem üreticimiz hem ihracatçımız hem de sanayicimizin kazanması için fiyatların istikrarlı ve makul seviyelerde olması lazım. Fındığa bakım zamanı geliyor, bu nedenle de üreticiyi küstürmememiz lazım.” ifadelerini kullandı.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here