Fındık fiyatlarındaki tartışma

0
219

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, fındık fiyatlarındaki tartışmaya ilişkin, “Fındık pazarlama politikası bir alıcının tekelinde kalmıştır, bundan kurtulabilmemiz için devletin müdahale alımı yapması gerekmektedir” dedi.

Türkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, fındık fiyatlarının her geçen gün düşmesinin ardından bir dosya hazırlayarak Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’ı ziyaret ettiklerini söyledi.

Fındık fiyatlarının 9 liranın altına düşmesinin üreticilerde tedirginliğe yol açtığını ifade eden Türkoğlu, şunları kaydetti:

“Fındık fiyatlarının 9 liraya düşmesinden sonra Odamız yönetim kurulu ve meclis üyeleri birlikte bir taslak hazırlayarak Ankara’ya gittik, bu durumu genel başkanımıza ilettik. Genel başkanımız da Bakanlıktan randevu alarak 2,5 saatlik görüşmeler neticesinde sayın bakanımız yeterince fındık alımı yapacağına sözünü vermişti. O söz gereği, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Fındık İşleri Daire Başkanı Mustafa Bahar ve TMO yetkililerinden oluşan bir heyet odamıza ziyarete gelerek bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda, fındık pazarlama politikası bir alıcının tekelinde kaldığını, bundan kurtulabilmemiz için devletin müdahale alımı yapmasının şart olduğunu, üretim fazlasını devlet stoklayarak gelecek yıl üretim az olduğu takdirde devlet stoklarından ürün karşılaması gerektiğini söyledik.”

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here